Muş’un Hasköy İlçesi’nin Umurca Köyü’nde yaşanan içme suyu sıkıntısı sebebiyle evlenemeyen gençler, sorunlarının çözülmesi için muhtara dilekçe verip yardım istedi. Gençlerin dilekçeyle başvurdukları Umurca Köyü Muhtarı Celal Kardeş’in durumu Hasköy Kaymakamlığı’na bildirmesinin ardından olaydan haberdar olan Muş Valisi İbrahim Özçimen, Umurca Köyü’nde incelemelerde bulunarak su sorununu en kısa sürede çözeceklerini söyledi.


85 hane ve 800 nüfuslu Umurca Köyü’nde yıllardan beri yaşanan su sıkıntısı gençleri çileden çıkardı. Su taşımaktan bıkan genç kızların içme suyu olan köylere gelin gitmek istemesi ve başka köylerden de Umurca Köyü’nde içme suyu olmaması sebebiyle kız verilmemesi nedeniyle evlenemeyen gençler, köylerindeki su sorununun bir an önce çözülmesini istiyor.


Köylerinde su sorununun çözülmesi ve evlenebilmeleri için gençlerin kendisine dilekçe verdiğini bildiren Umurca Köyü Muhtarı Celal Kardeş, köyde yıllardan beri su sıkıntısı yaşandığını belirtti. Celal Kardeş, “Köyümüzde içme suyu olmaması sebebiyle başka köylerden kız alamıyoruz. Kız istediğimiz zaman ‘Biz kızlarımızı hizmetçi olarak vermeyiz’ diye bizim köye kızlarını gelin olarak vermiyorlar. Biz bu ciddi sorunun göz önünde bulundurularak köye içme suyu getirilmesini talep ediyoruz” dedi.


Umurca Köyü’nde incelemelerde bulunan Muş Valisi İbrahim Özçimen, genç kızlarla bir araya gelerek yaşanan su sıkıntısını en kısa sürede çözüme kavuşturulacağının sözünü verdi. Vali İbrahim Özçzimen’e yaşadıkları sıkıntıyı anlatan genç kızlar, annelerinin ve kendilerinin yıllardan beri su taşıdığını anlatarak, çektikleri çileyi dile getirdiler. Umurca Köyü’ndeki genç kızlar adına konuşan Nuray Erkul isimli genç kız, “Ben asla kendi köyümdeki gençle evlenmeyi düşünmüyorum. Su taşımaktan artık yoruldum. Çektiğim çileyi ancak buradaki genç kızlar ve anneler bilir. Ölsem de bu köydeki bir erkekle evlenmem” diye konuştu.


Evlenme çağının geçmekte olduğunu söyleyen Umurca Köyü gençlerinden Sadrettin Kardeş (32) isimli genç de, “Komşu köy olan Eşmepınar Köyü’nden bir kızı sevdim ancak köyümüzde su olmadığından kızın ailesi buna karşı çıktı. Evlenme çağındaki 50’ye yakın genç, çareyi muhtara dilekçe vermekte bulduk” şeklinde konuştu.


Vali İbrahim Özçimen, köy meydanında yaptığı konuşmada, bu yıl susuz köy bırakılmayacağını ve bu konuda önemli bir çalışma gerçekleştireceklerini kaydetti. Özçimen, “Susuz köylere halen su götürememenin ezikliğini yaşıyorum. Burada yaşayan tüm insanlardan özür diliyorum. Bir grup genç kız su sorununu bana anlattı. Genç erkekler de susuzluktan evlenemediklerinden yakınıyor. Gerçekten köydeki annelerimiz, genç kızlarımız su taşımaktan yorulmuş. Ama söz veriyorum, başta bu köy olmak üzere 2006 yılı içinde susuz hiçbir köy kalmayacaktır. Bu köy de bir iki ay içerisinde suya kavuşacak ve gençlerimiz artık istedikleri gibi evlenebilecek” açıklamasında bulundu. Haber: Kadir Tunç

 NULL