Hasköy İlçesinde Sivil Savunma Müdürlüğü deprem tatbikatını yaptı. Yapılan deprem tatbikatı, UMKE, Sağlık İl Müdürlüğü Ekipleri, Kızılay Muş Şubesi ekipleri ve Sivil Savunma gönüllülerinin katılımı ile gerçekleşti.

Hasköy İlçesinde deprem tatbikatı yapıldı. İl Sivil Savunma Müdürlüğü ve bazı kurumların iş birliği ile deprem tatbikatı gerçekleştirildi. Yapılan tatbikata Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri, UMKE, Sağlık İl Müdürlüğü Ekipleri, Kızılay Muş Şubesi ekipleri ve Hasköy İlçe Sivil Savunma gönüllülerinin katılımı ile gerçekleşti. Hasköy İlçesinde yapılan tatbikata Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, Hasköy Kaymakamı Nilüfer Canat Sürekli, İl Sağlık Müdürü Dr. Kenan Akpolat, Hasköy İlçesi Belediye Başkanı Zihni Sayan, Kızılay Muş Şubesi Başkanı Cengiz Koç, İlçe Garnizon Komutanı, Sivil Savunma Müdürü Abdurrahim Dayaman ve çok sayıda daire amirleri katıldı. Gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı. Saatlerce süren deprem tatbikatında ekipler durmadan yüksek bir performansla aldıkları eğitimlerle kendilerini gösterdiler. Gerçekleştirilen deprem tatbikatında enkaz altında arama, kurtarma, su basmaları, yangınlar ve her türlü tehlikeyle nasıl el birliği ile üstesinden gelme çalışmaları sergilendi. Leblebicier, “Gönüllülerin arama kurtarma sahip çıkması çok önemlidir”

Hasköy İlçesinde Sivil Savunmanın gerçekleştirdiği deprem tatbikatı etkinliğine katılan Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, gerçeği aratmayan bir çalışmanın sergilendiğini ve olası afetler için gönüllülük esasıyla eğitimin alınıp sahip çıkılması çok önemli olduğunu söyledi. Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, yaptığı açıklamasında “Arkadaşlar gerçekten iyi hazırlanmışlar. Özellikle gönüllülerinde bu işe sahip çıkması çok önemlidir. Sivil Savunma Müdürlüğü bir yerde ne kadar güçlü olursa da bir afet olduğunda sadece bir bina çökmüyor. Bir sürü yerde yangın ve göçük meydana geliyor. O yüzden bütün vatandaşlarımızı bu gönüllülük esasına dayalı ekibe davet ediyoruz. Ülkemizde diğer ülkeler gibi deprem ve afetlere açık bir ülkedir. Tabi gönül ister ki, her şeye önceden çözüm bulalım. Binalarımızı sağlam yapalım. Ama deprem olduğunda arama kurtarma, ilk yardım, söndürme ve sağlık bu tip ekiplere ihtiyaç vardır. Sizlerde bizlere Sivil Savunma Müdürlüğüne bu tip gönlü katılarak yardımcı olursanız, inşallah afetleri en az hasarla kapatma olanağımız olur” dedi. Canat Sürekli, “tatbikatın faydalı olmasını dilerim” Sivil Savunma ekipleri, UMKE, Sağlık İl Müdürlüğü Acil 112, Hasköy İlçesi Sivil Savunma ekipleri ile Sivil Savunma Gönüllüleri ve Kızılay Muş Şubesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği deprem tatbikatının gerçeği ile benzer olduğunu belirten Hasköy İlçe Kaymakamı Nilüfer Canat Sürekli, tatbikatlarda eğitimi alınarak yapılan uygulamaların faydalı olmasını temenni ettiğini söyledi. Hasköy İlçe Kaymakamı Nilüfer Canat Sürekli, yaptığı açıklamasında “Hasköy İlçesi Sivil Savunma Müdürlüğü bünyesinde kurulan gönüllü arama kurtarma ekipleri tarafından yapılacak deprem sonrası arama kurtarma tatbikatına öncelikle hoş geldiniz. Bildiğiniz üzere, Sivil Savunma, savaşta, doğal afetlerde, büyük yangınlarda halkın can, mal kaybını en aza indirmeyi amaçlıyor. Depremlerde yok olmaları veya çalışamaz hale gelmeleri durumunda yaşamı büyük ölçüde etkileyecek olan resmi, özel kuruluş, tesislerin korunmasını, onarılmasını amaçlayan silahsız, koruyucu, kurtarıcı önlem ve faaliyetler bütünüdür. İçinde bulunduğumuz yüzyılda yeryüzünde yaşanan doğal afetler, savaşlar ve benzeri yıkımlar sivil savunmanın önemini ve halkı bu yönde bilinçlendirmenin gerekliliğini artırmıştır. Bu amaca yönelik olarak, Hasköy Gönüllü Arama Kurtarma Ekiplerinin eğitimlerinin pekiştirilmesi amacıyla, İlçemizde planlanan “Deprem Sonrası Arama Kurtarma Tatbikatının” faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

 Muş Ovası Gazetesi