Geçen yıl deneme ekimi yapılan ve bu yıl da merkezde ekimi gerçekleştirilen, Hasköy ilçesine bağlı Elmabulak köyünde de deneme ekimi yapılan ege tütünü tam not aldı.

Muş Merkez ve Hasköy ilçesinde bu yıl ekilen ege tütünü teknik ekip tarafından tarlada kontrol edildi. Muş merkeze bağlı Kızılağaç beldesi, Suluca, Özdilek ve Harman köyleri ile Hasköy ilçesine bağlı Elmabulak köyünde yapılan incelemeye İl Tarım Müdürü Abdurrahim Özaslan, Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun ve Socotab Yaprak Tütün Firması tütün uzmanları İbrahim Dağ ve Uğur Özkaya katıldı. Geçtiğimiz hafta Hasköy’ün Elmabulak köyünde yapılan deneme ekimlerinin olumlu sonuç verdiğini belirten Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, bu sonuçtan memnun olduğunu ve ege tütününü Muş’un her tarafına yayılmasını sağlayacaklarını söyledi.

Ege tütünü ile birlikte çiftçilerin gelir seviyesinin artacağına işaret eden Şehmus Solgun; “Yıllardan beri yok olmaya yüz tutan ve binlerce ailenin geçim kaynağının başında gelen tütünün yeniden ege tütünü ile canlanmıştır. Ege tütününün deneme ekiminin de olumlu yanıt vermesiyle çiftçimiz az bir emekle daha çok gelir elde edecektir. Tarım İl Müdürü Abdurrahim Özaslan ve SOCOTAB firma yetkilileri ekilen ege tütününü yerinde incelediler. Ekilen ege tütününün çok güzel yetiştiğini gördük. Geçtiğimiz hafta Hasköy ilçesinde deneme ekimini yaptığımız ege tütünümüzü gidip yerinde gördük. Hasköy’de ekilen tütünümüzü İlçe Tarım Müdürümüz Nahit Aykut ta bize eşlik etti. Deneme amaçlı ekimi yapılan Ege tütünümüz oldukça güzel şekilde yetişmiştir. Bu konuda sahada bizimle beraber tarla başına gelen Tarım İl Müdürümüze ve SOCOTAB tütün firmasına teşekkür ediyoruz” dedi.

Ege tütününün Muş’ta yetiştirilmesinde herhangi bir sorun olmadığını ifade eden İl Tarım Müdürü Abdurrahim Özaslan da; “Bugün tütün firmalarının temsilcileriyle birlikte daha önce yapılan deneme ekimlerini yerinde gördük. Tütün Kooperatifi Başkanımız Şehmus Solgun da yanımızda. Burada Ege tütününün Muş’ta yetiştiriciliği ile ilgili bir sorun olmadığını hep birlikte gördük. Bu yıl yapılan deneme ekimi olumlu sonuç vermiştir. Ege tütünü kalite ve fiyat yönünden yerli tütünden daha fazla olduğundan çiftçinin cebine daha fazla para gireceğini düşünüyoruz. Bu bakımdan önümüzdeki yıllarda daha fazla alanda Ege tütününün ekiminin gerçekleşeceği muhakkaktır. Ege tütününün yetiştiriciliği için sorun yoktur. Ege tütünü ayrıca kısa sürede paraya dönüştürülmesi, kota sisteminin olmaması yani çiftçinin istediği kadar tütün yetiştirebilmesi, alım garantisi olması ve fiyatında yüksek olması fevkalade güzel bir olaydır. Bu da çiftçiyi cezp eder. Önümüzdeki yıllarda daha fazla Ege tütününün ekileceğini umuyoruz” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı