Skip to main content

Zirvede ‘Nemrut`ta tehlike yok’ dedi

Muş Haber Fotoğrafı

Cihazlarla bölgede inceleme yapan Ankara Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Aydar habere kaynaklık eden açıklamaların yanlış anlaşıldığını söyledi. Türkiye’de Nemrut gibi bir çok genç volkanik dağların bulunduğunu hatırlatan Aydar dağı dört yıldır gözetim altında tuttuklarını söyledi.

Aydar açıklamasında dağın alt kısımlarında küçük volkanik hareketliliğinin tespit edildiğini doğruluyor ancak endişeye gerek olmadığını söylüyor. Dağın mağma püskürtmesinin Marmara Depremiyle kıyaslanmayacak kadar küçük bir ihtimal olduğunu söyleyen Aydar endişeye gerek yok dedi.

Öte yandan habere Tatvanlılarda tepki gösterdi

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Peker, bugün bazı basın yayın organlarında çıkan, ”Nemrut Dağı volkanik harekete geçti” haberinin asılsız olduğunu söyledi.

Nemrut Dağı zirvesinde gazetecilere açıklama yapan Peker, Tatvan’da turizmin geliştiği bir dönemde böyle bir haberin çıkmasının çok düşündürücü olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ”Şu an, 3 bin 100 metre yükseklikte bulunan Nemrut Dağı’nın zirvesinde duruyorum. Dağda, gözlenebilir herhangi bir hareketlenme söz konusu değil. Bugün dağın patlayacağı yönünde, bazı basın-yayın organlarında haberler çıktı. Bu haberler yüzlerce vatandaşımızın endişelenmesine yol açtı.”

Başkan Peker, yayınlanan haberde, (Riskli durumdan Bitlis Valiliğinin ve İl Jandarma Alay Komutanlığının da bilgisi var. Tatvan,Güroymak ve Ahlat ilçe jandarma komutanlıkları da araştırmaya destek veriyor. Bitlis İl Jandarma Alay Komutanlığı da tehlike durumunda şehrin boşaltılmasıyla ilgili planlarını tamamladı) gibi cümlelerin kullanıldığını, bu durumun gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

AHLAT KAYMAKAMINDAN VE BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Nemrut Dağı’nın volkanik faaliyete geçtiği, şehri boşaltma planı hazırlandığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. 

Ahlat Belediye Başkanı Mevlüt Gülmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçenin boşaltılacağı veya bu yönde tedbir alınması hususunda bir bilgileri olmadığını kaydetti.

Ahlat Kaymakamı Ahmet Avşar ise şöyle konuştu: ”Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğinin, Bitlis Valiliğimiz ile birlikte koordineli çalışmaları neticesinde, 2003 yılının kasım ayından bu yana, aktif Nemrut volkanının patlama riskinin etkin olarak gözlemlenmesi ve sivil savunma koordinasyonunun sağlanması amacıyla çalışma yürütülüyor. Bizim bildiğimiz bu.” Kaynak : Haber7.Com

 NULL

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri