Cihazlarla bölgede inceleme yapan Ankara Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Aydar habere kaynaklık eden açıklamaların yanlış anlaşıldığını söyledi. Türkiye’de Nemrut gibi bir çok genç volkanik dağların bulunduğunu hatırlatan Aydar dağı dört yıldır gözetim altında tuttuklarını söyledi.

Aydar açıklamasında dağın alt kısımlarında küçük volkanik hareketliliğinin tespit edildiğini doğruluyor ancak endişeye gerek olmadığını söylüyor. Dağın mağma püskürtmesinin Marmara Depremiyle kıyaslanmayacak kadar küçük bir ihtimal olduğunu söyleyen Aydar endişeye gerek yok dedi.

Öte yandan habere Tatvanlılarda tepki gösterdi

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Peker, bugün bazı basın yayın organlarında çıkan, ”Nemrut Dağı volkanik harekete geçti” haberinin asılsız olduğunu söyledi.

Nemrut Dağı zirvesinde gazetecilere açıklama yapan Peker, Tatvan’da turizmin geliştiği bir dönemde böyle bir haberin çıkmasının çok düşündürücü olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ”Şu an, 3 bin 100 metre yükseklikte bulunan Nemrut Dağı’nın zirvesinde duruyorum. Dağda, gözlenebilir herhangi bir hareketlenme söz konusu değil. Bugün dağın patlayacağı yönünde, bazı basın-yayın organlarında haberler çıktı. Bu haberler yüzlerce vatandaşımızın endişelenmesine yol açtı.”

Başkan Peker, yayınlanan haberde, (Riskli durumdan Bitlis Valiliğinin ve İl Jandarma Alay Komutanlığının da bilgisi var. Tatvan,Güroymak ve Ahlat ilçe jandarma komutanlıkları da araştırmaya destek veriyor. Bitlis İl Jandarma Alay Komutanlığı da tehlike durumunda şehrin boşaltılmasıyla ilgili planlarını tamamladı) gibi cümlelerin kullanıldığını, bu durumun gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

AHLAT KAYMAKAMINDAN VE BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Nemrut Dağı’nın volkanik faaliyete geçtiği, şehri boşaltma planı hazırlandığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. 

Ahlat Belediye Başkanı Mevlüt Gülmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçenin boşaltılacağı veya bu yönde tedbir alınması hususunda bir bilgileri olmadığını kaydetti.

Ahlat Kaymakamı Ahmet Avşar ise şöyle konuştu: ”Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliğinin, Bitlis Valiliğimiz ile birlikte koordineli çalışmaları neticesinde, 2003 yılının kasım ayından bu yana, aktif Nemrut volkanının patlama riskinin etkin olarak gözlemlenmesi ve sivil savunma koordinasyonunun sağlanması amacıyla çalışma yürütülüyor. Bizim bildiğimiz bu.” Kaynak : Haber7.Com

 NULL