Skip to main content

Zemheri (çille) bitti

Muş Haber Fotoğrafı

Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü kentte kışın en soğuk günleri olarak ifade edilen zemheri çille dün itibari ile bitti. Kışın başlamasından sonra hüküm sürmeye başlayan soğuklar kentte zaman zaman hayatı felç etti.

Zemherinin başlaması ile birlikte kar yağışı ve akabinde kuru soğuklar kentte yaşamı olumsuz etkilerken, kırsal bölgelerde hem karın fazlalığı hem de soğuğun daha şiddetli olduğu belirtildi.

Yılın en soğuk 40 günü olarak adlandırılan Zemheri dönemi dünden itibaren sona erdi. Halk arasında Çille olarak adlandırılan bu süreç kış mevsimin en soğuk günleri olarak biliniyor. Ancak bu yıl Muşta yaşanan kış mevsiminin geçen yıla göre daha soğuk ve kar yağışının fazla olduğu kaydedildi.

Kar yağışının bir hayli fazla olduğu Muşta yaklaşık 20-25 gün soğukların etkili olduğu gözlendi. Kısa süreli olarak kenti etkisi altına alan soğuk hava geçen yılla mukayese edilemeyecek kadar azami idi. Mevsim normallerinin üzerinde olan hava şartları bu yıl zemheri döneminde vatandaşları güç durumda bıraktı..

Yılın en soğuk 40 gününü kapsayan ve halkın çille olarak tabir ettiği Zemheri dönemi kar yağışlarının fazla olması ve soğukların şiddetini arttırması olarak biliniyor.

Kış mevsimin güçlüklerinden söz eden vatandaşlarla yapmış olduğu görüşmelerde, Bu yıl hem kar yağışı fazlaydı hem de soğuklar uzun sürdü. Zaman zaman eksi 25 dereceyi bulan soğuklar yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Kırsal bölgelerde yaşayanlar hava sıcaklığının zaman zaman eksi 30 dereceden de fazla olduğunu söylüyorlar. Hayvancılıkla uğraşan akrabalarımız köyde yaşantının daha zor olduğunu söylüyorlar. Yem sıkıntısı yaşandığında ulaşım başta olmak üzere çeşitli güçlüklerle karşılaştıklarını söylüyorlar. Şehir merkezinde yaşayan vatandaşların kısmen daha rahat bir kış geçirdiğini söyleyebiliriz. Eskisi gibi evlerde sobalar yanmıyor. Toplu yaşam alanlarında insanlar kaloriferli evlerde hayatlarını idame ettiriyor. Bu da kış mevsimi için önemli bir avantajdır diyerek kış mevsimin çetin geçtiğini aktardılar.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri