Skip to main content

Yuvadan kaçan kızlar bulundu..

Muş Haber Fotoğrafı

80. Yıl Çocuk Yuvasında koruma altına alınan 3 kız, geceyi bilinmeyen bir yerde geçirdikten sonra, ertesi günü emniyet güçlerince yakalandı. Tekrar koruma altına alınan 3 kız, başka bir İl’e nakil edilecek. Nakil gününü bekleyen kızlar yuvanın üçüncü katında bakıcı anne gözetiminde bekletiliyorlar.

Muş 80. Yıl Çocuk Yuvasında koruma altına alınan iki kız kardeş, Erzurum’dan tedbiren yurda gönderilen bir kızla birlikte, kafa kafaya vererek gecenin geç saatinde yurttan kaçtılar. Geceyi nerde geçirdikleri bilinmeyen üç genç kızı, polis yakalayarak yurda teslim etti. Olayın ardından Bakanlık yurda müfettiş gönderdi. Yaklaşık üç yıl önce hizmete giren 80. Yıl Çocuk Yuvası, geçtiğimiz yıllarda çatı onarımındaki sorunlar ile gündeme gelmişti. Çatı onarımlarındaki incelemenin ardından, görevli müdür başka bir göreve alınmıştı. Bu olayın ardından çok geçmeden, 80. Yıl Çocuk Yuvasında ikinci olay meydana geldi. Yuvada tedbiren bulundurulan yaşları 16 ile 17 arasında değişen üç kız, kafa kafaya vererek, yurttan gecenin geç saatlerinde kaçtılar. Gece nerede kaldıkları bilinmeyen üç genç kız, daha sonra çarşıda görünmeleri ile polise yakalandılar.

İMAM NİKAHI KIYILMIŞ
Kaçan genç kızların ikisi, bir ay önce yetkili merciler tarafından 80. Yıl Çocuk Yuvasına tedbiren verilen iki kız kardeş. Bu iki kız kardeşin hikayesi ise içler acısı. İstanbul’da yaşayan yaşları 15 ile 17 olan iki genç kızlardan biri, Bulanıklı bir gence aşık oldu. İstanbul’dan kalkarak Bulanık’a gelen 17 yaşındaki genç kız, kaçtığı sevgilisi ile imam nikahı ile evlendi. Bu olayın ardından, ablasını özleyen 15 yaşındaki diğer kardeş, üvey babadan şefkat görmemesi ile birlikte, Muş’a ablasının yanına geldi. 15 yaşındaki kardeş, ablasının kocasının amca oğlu ile evlendirildi. Yaklaşık iki ay amca oğulları ile evli kalan kardeşler, daha sonra Jandarmanın yaptığı operasyonla yakayı ele verdiler. Yaşları küçük olan genç kızlar eşlerini istemediklerini belirterek, koruma hakkı istediler. İki genç koca, cezaevine giderken, genç kardeşler de koruma altına alındı. Koruma altına alınan kızlar, 80. Yıl Çocuk Yuvasına yerleştirildi. Yaklaşık bir aydan bu yana yuvada gidecekleri yeri bekleyen kardeşler, Erzurum’dan tedbiren gelen 17 yaşındaki diğer bir kızla kaçma planları kurmaya başladılar. Alına bilgilere göre, geçtiğimiz hafta içinde meydana gelen olayda, üç genç kız gece yarısı pencereden atlayarak yuvanın dışına çıktılar. Geceyi nerede geçirdikleri bilinmeyen genç kızlar, ikinci gün İstanbul’a kaçma hazırlığı yaparken kıskıvrak yakalandılar.

SABAHA KADAR ARANDILAR
Genç kızların yuvadan kaçışları çok geçmeden yetkililer tarafından fark edildi. Durum vakit geçirmeden emniyet güçlerine bildirildi. Emniyet güzleri, üç kafadar geç kızı sokak sokak aramalarına rağmen, bir türlü izlerine rastlayamadılar. Kaçıştan bir gün sonra genç kızları bir alış veriş merkezinde gören bakıcı anne, durumu yurt yetkilisine bildirdi. Yurt yetkilisi de, kızların bulunduğu alışveriş merkezini emniyet güçlerine bildirdi. Emniyet güçleri, verilen adrese giderek genç kızları yakaladı. Yakalanan üç kafadar, yeniden 80. Yıl Çocuk Yuvasına getirildiler. Kızlar önümüzdeki günlerde annelerinin yaşadığı İstanbul’a gönderilecekler.

KONU ARAŞTIRILIYOR
Olayın duyulmasının ardından, Bakanlık Müfettişleri konuyu incelemek için İl’e geldiler. Yaklaşık bir haftadan bu yana İl’de incelemelerde bulunan müfettişler, kızların akıbeti ile ilgili raporlarını bir kaç gün içinde açıklayacaklar. Kızların isteği üzerine İstanbul’a gönderilmeleri düşünülen üç kafadarın kaçmaması için de, yurtta tüm önlemler alınmış durumda. Daha önce yurdun birinci katında kalan üç kafadar, şu anda yurdun üçüncü katına alındı. Kaçma ihtimallerine karşı, bir bakıcı anne kızların başından bir dakika olsun ayrılmıyor. Muş Ovası Gazetesi

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri