Skip to main content

Yurt müdürlüğü’nden eyleme açıklama

Muş Haber Fotoğrafı

Müştak Baba Kız Öğrenci Yurdunda kalan öğrencilerin düzenlediği eylem ve şikayetlerine yönelik açıklama yapıldı. Öğrencilerin ortaya attığı iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildiren KYK Muş Yurt Müdürü Orhan Başak, yurdun yeni açıldığını ve geçici sorunların derhal giderildiğini belirterek, 07.10.2016 günü yerel ve ulusal basında çıkan haberlerde kız yurdunda eylem başlıklı yazıda KYK Muş Müştak Baba Öğrenci Yurdunda barınan kız öğrenciler, yurtta yaşadıkları sorunlar üzerine eylemde bulunmuşlardır.

Öğrenciler devletin kendilerine verdiği hakların engellendiği haberlere istinaden görülen lüzum üzerine aşağıdaki açıklama yapılmıştır. Şöyle ki; Sıcak su ile ilgili iddia; zaten yurtlarımız daha yeni açıldı. Aniden öğrencilerin topluca 1134 öğrenci gelmeleri sonucu aşırı yüklenmeden dolayı 02.10.2016 tarihinde dalgıç pompası arızalanmış ve aynı gün sorun çözülmüştür. İkinci günü su verilmiştir. Sular verilirken unutulmaması gereken husus bu öğrencilerin okul çıkışları sonucunda ani su yüklenmeleri sonucu aşırı kullanımdan su yetmeyince ılık olmaktadır. Ancak teknik arızalar dışında kesinlikle sıcak ve soğuk su sorunu yoktur. Sıra sorunu ile ilgili iddia; Türkiye genelinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü turnikeleri kaldırıp, yerine yeni parmak izi sistemine geçmesiyle birlikte yurtta tek parmak izi sistemi olduğu için, turnikelerle ilgili güncelleme yapılmadığı için devre dışı olması nedeniyle sıkıntı sadece yoğun olduğu giriş-çıkışlarda birikmeler meydana geldiği ancak bunun için de bu bir parmak izi bilgisayar sistemine önlem olarak üç bilgisayar alımı da doğrudan teminle yapılması için Yurt Müdürlüğü 28.09.2016 tarihinde istemiş 05.10.2016 tarihinde ödeneği verilmiştir. Yani olaydan önce yurt idaresi bilgi vermiş olup ve ödeneği İl Müdürlüğü tarafında verilmiştir. İhaleyi alan firma tarafından siparişleri verilmiştir. Pazartesi gününe kadar tamamlanmasıyla problem giderilmiş olacaktır. Ayrıca yemek parmak izi 1 iken 2. Parmak izi de 07.10.2016 tarihinde yedek olarak devreye sokulmuştur. Öğrencilerin iki saat bekledikleri iddiası asılsızdır.

Yalnız 15-20 dakika yoğun saatlerde olmaktadır. Ben kendim de sık sık öğrencilerin yemek saatinde bulundum dedi. Sebebi Nedir Anlaşılmamıştır´ Yaklaşık 4 yıldır açılan yurtta öğrenci sayısının 1134 olduğunu ifade eden Başak, ful kapasite ile hizmet verdiklerinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: Yalnız şunu belirteyim 4 yıldır bu yurtta öğrenci sayısı 1134 olmasına rağmen hiçbir şekilde öğrenci eksilmemiştir.

Ful kapasite ile hizmet vermekte bugüne kadar tek parmak izi olmasına rağmen sorun olmamış ancak bugün sorun haline getirilmesi anlaşılamamıştır. Şirket istifa iddiası; Bu şirket yaklaşık 20 gündür hizmet vermektedir. Hizmet verenler önceki işletmede çalışanların hemen hemen tamamı o personelleridir. Birkaç değişiklik yapılmış bunun dışında aynı kadro değişmemiştir. Yine yaklaşık 4 yıldır sorun olmayıp bugün olmasının sebebi nedir anlaşılmamıştır. KYK yurdunda devletin verdiği barınma ücreti ile ilgili olarak KYK Genel Müdürlüğü her yıl öğrencilere yönelik yemek katkısı sunmaktadır.

Bu katkı öğrenciler için günlük beslenme yardımı 9.50 TL (6.500TL akşam yemeği, 3.000 TL sabah kahvaltısı) beslenme yardımı bu yıl yapmaktadır. Burada şunu belirtmek isterim öğrenciler şunu istiyor dışarda yiyip gelince devletin vermiş olduğu akşam yemeği 6.500 TL´nin yerine tamamının verilmesi veya başka ne istiyorlarsa onun alınmasıdır. Oysa Genel Müdürlüğümüzün talimatında akşam yemeği yemeyen öğrencilere 1 adet süt (200 ml ile 1 lt arası ebatlarda), meyve, yoğurt, 1 adet ayran, soda (en fazla 3 adet), 1 adet su (1.5 Lt), tatlı çeşitleri, 1 adet meyve suyu, 1 adet yoğurt verilebilmektedir. Bayat Yemek Verilmemektedir´ Başak, açıklamada şu ifadelere yer verdi: 1500 kişilik sıra oluşu iddiası; bu yurdumuzun kapasitesi 1134 öğrenci, bu öğrencilerin hepsi zaten birden gelmesi mümkün değil bu asılsız ve mesnetsiz bir iftiradır. Kapasitemiz 1500 değil 1134 öğrenciden ibarettir. 1000 kişilik yemek çıkarıyorlar iddiası; bu yurdumuzda devamlı mevcut öğrencinin dışında yemek fazlasıyla çıkmaktadır. Normalde yurtta 1134 kişi günlük yemek yemektedir. Ortalama 800-1000 arası yenmektedir.

Bu yurdumuzda yaklaşık 10 na yakın ana yemek ve ilave yemekler devamlı benmarilerde, servislerde bulunmaktadır. Öğrenci şikâyeti yersiz olup hiçbir şekilde yemeklerde çeşitten düşülmemiştir. Hatta çıkıp ta yenmeyen yemekler işletici tarafından dökülmektedir.

Çünkü bayat yemek verilmemektedir. Sadece ikinci öğretim gece öğrencilerine ekstradan yemekler ilave edildiği kapanış saati olan saat: 23.00´a kadar dâhil bir ana yemek, çorba, makarna, pilav, salata bulunduğu gelip her an görülebilir. Bunu açık bir şekilde söyleyebilirim.

Hatta iddialıyım bu yurdumuzun hem hijyen hem de yemek ve diğer hizmetler yönünden en kalitelisini yapılmaktadır. Asılsız iddia olup ve bir öğrencinin şahsi söylemidir. Çıkan bütün yemekler Gıda Mühendisi mevcut çalışan olup kontrolden geçtikten sonra verilmektedir Ekmek ve Wifi Sorunu Genel Müdürlüğün Türkiye genelinde yemek fiyatlarını merkezden gramajları dâhil belirledikleri için yemeğe ilave olarak çeyrek ekmek verilmesi istendiğini vurgulayan Başak, sözlerini şöyle sürdürdü: Bunun dışında her ilave ekmek fiyatlandırması yapılmış, ücret karşılığında ekmek ilavesi yapılmaktadır.

Öğrencinin isteği 6.500 TL akşam yemeği parasının yemek yerine ya para verilsin ya da istendiğinde istediğini almak düşüncesindedirler. Wifi şikâyet iddiası; geçen yıllarda yurt idaresi şifre alırken bu yıl E devlet üzerinden kendileri şifre oluşturabiliyorlar.

Oluşturamadıkları zaman internete bağlanamıyorlar. Yurt idaresine başvurdukları halde yurt idaresi bağlantıyı gerçekleştirmektedir. Kendileri hata yaptıklarından giremiyorlar. Hızlı değil diyorlar ancak bu da yoğunluktan sistem ağırlaşmaktadır. Zaten ücretsiz olarak tüm barınan öğrencilerimiz yararlanmaktadır.

Yani portal aktif hale geldikten sonra izlenecek yol (a) Öğrenci e-devlete girip taahhütnamesini onaylarken bir şifre oluşturacak, oluşturduğu bu şifre Wifi şifresi değil portalda Wifi şifresi oluşturmak için kullanacağı şifre yani portala giriş için kullanacağı şifredir.

(b) Bu şifre ile portala girerek kendisinden istenen bilgileri girip o kısımda Wifi şifresi oluşturacak.

(c) Bu aşamalardan sonra öğrenci ancak Wifi ye bağlanabilecek. Yukarıdaki iddiaların çoğunluğu ferdi olup, sadece yurttaki olumlu durumu birkaç öğrenci yönlendirmesiyle sıkıntılar yaratılmaktadır.

Bu olayla ilgili olan öğrenciler dahil çoğu bizzat idaremize gelerek konunun ani olduğunu ne olduğunu bilmeden yaptıklarını işin gerçek amacının öğrenciler tarafından anlatılmadığı, rastlantı olduğunu ilgilerinin olmadığını pişmanlık duyduklarını ifade etmişlerdir 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri