Otopark zorunluluğuna riayet edilmeden üretilen konutlar yüzünden, kaldırımların bile park halindeki araçlarla dolduğu Muş’ta, trafik yoğunluğu artık ana arterler tarafından bile karşılanamaz hale geldi.

İSTASYON’DA TRAFİK FELÇ
İnsan ve araç hareketinin en yoğun olduğu bölgelerden olan İstasyon Caddesinde, özellikle öğle saatlerinde trafik akışı adeta felç oluyor. Alışveriş merkezlerinin de bulunduğu bölgede oluşan tıkanıklık, hem araç, hem de yaya trafiğini olumsuz yönde etkiliyor. Araçlarını park edebilmek için kaldırımları bile kullanmaktan çekinmeyen sürücüler, yayaların yürüyüş yollarını bile ipotek altına alırken, trafik ekipleri ve zabıtanın bu duruma seyirci kalması ise, vatandaştan büyük tepki topluyor.

KAZA VE KUSURLU PARK AÇISINDAN İSTASYON SABIKALI
Ana arterler üzerinde park yapılması yüzünden güçlükle sağlanan trafik akışı, çeşitli kazaları da beraberinde getiriyor. Şehir merkezinde en fazla trafik kazasının meydana geldiği noktalar arasında istasyon caddesinin geldiği bilinirken, kusurlu parkların en fazla görüldüğü ana arterlerin başında da, yine İstasyon’nun bulunduğu kaydedildi. Cadde esnafı, özellikle öğle ve akşam saatlerinde bölgedeki araç ve yaya yoğunluğunun 3 kat arttığını belirterek, “Bölgede çeşitli alışveriş merkezleri var. Hal böyle olunca, kaldırımlar bile sürücüler için birer otopark halini alıyor” dediler.

ULAŞIM SEKTÖRÜNÜN KALBİ, İSTASYON’DA ATIYOR
İstasyon Caddesinin, şehir içi ulaşım hizmetlerinde de özel bir yerinin bulunduğunu vurgulayan vatandaşlar, Muş’un hemen her tarafına yolcu taşıyan şehir içi ulaşım araçlarının tamamının bu noktadan geçtiğini belirterek, “İstasyon caddesinde dolmuş bekleyen bir insan, şehrin istediği istikametine araç bulabiliyor. Çünkü bu bölge, şehir içi ulaşımın kalbinin attığı bir yer. Trafik yoğunluğunun yaşanmasındaki diğer bir önemli etken de budur” diyerek, İstasyon caddesinde ki en büyük eksikliğin denetim olduğunu kaydettiler. Trafik ekipleri ve zabıtaların, araç akışını kontrol altında tutmaları gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, bankalar tarafından da adeta kuşatılmış olan bölgenin, sürücülerin insafına bırakıldığını öne sürdüler.

 Muş Ovası Gazetesi