Olumsuz hava koşulları demiryolu ulaşımını da aksatmaya başladı. Tahran-Haydarpaşa seferini yapan Transaysa Ekspresi’ne ait 51511 sefer sayılı yolcu treni, dün akşam saatlerinde Muş merkeze bağlı Tekyol köyü mevkiinde buzlanmadan dolayı raydan çıktı. Kısa süreli paniğin yaşandığı kazada ölen ve yaralanan olmazken, Malatya’dan teknik ekip istedi. Bu arada 105 yolcu da geceyi trende geçirmek zorunda kaldı.

Bu sabah saatlerinde Malatya’dan gelen 7 kişilik ekibin vagonu raya oturtmasıyla 18 saatlik beklemenin ardından tren yoluna devam etti.

Çoğunluğu İran uyruklu olan yolcular, “İstanbul’a gitmek için İran’dan hareket ettik. Muş’a geldiğimizde vagonlardan biri raydan çıktı. Ekipler hemen onarım çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Biz de trende beklemeye başladık. Onarım çalışması uzun sürdüğü için geceyi trende geçirmek zorunda kaldık. 18 saatlik beklemenin ardından yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Trende bulunan Türk vatandaşı Muhammet ise, “Biz Çarşamba günü saat 10.20’de Tahran’dan hareket ettik. Normalde trenin bugün saat 08.00’de Ankara’da olması gerekiyordu. Maalesef halen yollardayız. Dün Tatvan’da 7 saat bekledik. Bugün Muş’a 8 kilometre kala tren kara saplandı. Bizi kurtarmaya gelen makine arızalandı, arkadan treni ittiren makine ise vagonu raydan çıkardı. Yerimiz sıcaktı. Her konuda bize yardımcı oldular. Ancak süre itibarıyla mağdur olduk” diye konuştu.

Muş Garı’na getirilen yolcu treni, buradan yakıt aldıktan sonra Haydarpaşa Tren İstasyonu’na hareket edecek. 

 İHA