Vali Çınar, dondurucu soğukların yaşandığı Muş’ta gündüz sıcaklığının eksi 15, gece sıcaklığının ise eksi 30 derece olduğunu ve kar kalınlığın, şehir merkezinde 1,5, yüksek kesimlerde yaklaşık 4 metreye ulaştığını belirterek, devletin desteğiyle eğitim ve sağlık hizmetlerinin aksamaması için karla mücadele çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Mevcut iş makinelerinin karla mücadele için yeterli olmadığını kaydeden Çınar, “Kaymakamlıklarımız, İl Özel İdare ekiplerimiz, eksikliğini hissettiğimiz iş makinelerini kiralayıp, karla mücadeleye çalışmalarına devam ediyoruz. Tabi bunlar bize maliyet olarak büyük unsur oldu. Bu sene daha fazla akaryakıt harcıyoruz, daha fazla onarım ve tamir bedeli ödüyoruz. Bu nedenle bir yıl için koyduğumuz bütçeye ödeneklerden hemen hemen yarısını, 2 ay içerisinde harcadık ve hala mücadele edeceğimiz çetin kış şartları bizi bekliyor. Bu çerçevede gerek Maliye Bakanlığı’mızdan gerekse Afet ve Acil Durum Başkanlığı’mızdan (AFAD) ödenek talebinde bulunduk. AFAD’dan talep ettiğimiz ödeneğin bir kısmı geldi” dedi.

Çınar, bölgede mevsim itibariyle en soğuk kışını yaşandığını ifade ederek,

“Yoğun kar yağışı nedeniyle hizmet veriminde aksamalar yaşıyoruz. Şuanda 360 köyümüzden 285’iyle ulaşım sağlayamıyoruz. Ulaşımda yaşanan sıkıntıları en aza indirmek için ekiplerimizle karla mücadele çalışmalarını yapıyoruz. Bu kapsamda sabır gösteren vatandaşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Acil olmayan hasta ihbarlarının geldiğini söyleyen Çınar, bu tarz ihbarların kendilerini oldukça yorduğunu, açılması acil olan köy yollarının böyle bir durum karşısında geciktiğini dile getirerek, bu konuda daha duyarlı olması için vatandaşlara seslendi.  

 Anadolu Ajansı