İşsizlerin altı aydan buyana beklediği balık sezonu başladı. Avlanma yasağının kalkması ile bir çok işsiz vatandaşa yeni iş kapısı açıldı. Kiraladıkları kamyonet ve tekerlekli arabalar ile balıkçılık yapan yüzlerce vatandaş evlerine ekmek götürmenin mutluluğu içinde.

Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından av sezonunun açıldığının duyurulması ile birçok göl ve gölette avlanma başladı. Altı aydan buyana av sezonunun açılmasını bekleyen balıkçılar ilimizde bulunan büyük göllerde tonlarca balık avlıyorlar. Akşam saatlerinde avlanan balıklar ise bir sonraki günün sabahında el arabalarında ve kamyonetlerde satışa sunuluyor. Altı aydan buyana balık sezonunun açılmasını bekleyen birçok işsiz vatandaş ise yeni iş sektörü olarak balıkçılığı seçmiş durumda. Her köşe başında bir balıkçı görmek kaçınılmaz hale geldi.

YAPACAK BAŞKA BİR İŞ YOK

Balıkçılığı iş kapısı olarak gören Ali Yurdakul “Mayıs ayında balık sezonu kapanıyor. Kasım ayında ise yeniden açılıyor. Yaklaşık altı ay boyunca sezonun açılmasını bekliyoruz. İlimizde işsizlik diz boyu bu nedenle balıkçılığı ekmek kapısı olarak görüyoruz. Birçok kişide benim düşüncemde. İlimizde bir fabrika veya başka bir çalışma ortamı olmadığı için herkes profesyonel balıkçı haline geldi” diye konuştu. Muş Ovası
 NULL