Yaylaya çıkan, hayvan sahibi ailelerin çocukları erken tatile girdi. Yaklaşık bir ay erken okulu terk eden çocuklar, hayvanların başında çobanlık yapıyorlar. İlkbaharın gelmesi yaz aylarının başlamasına çok az bir zaman kala hayvan sahipleri yaylalara çıkarken çocuklarını da beraberinde getirdiler. Birçok çocukta tarlada çalışmak, dağlardan bitki toplamak için okullarını erken tatil ettiler.

Yaylacı ailelerin yaylalara çıkması ve tarlalarda ekimlerin başlaması ile okullarda öğrenci sayıları oldukça azaldı.

Bu yıl yaşanan kuraklıkla beraber Güney Doğu Anadolu Bölgesinden yüzlerce ailelerin Muş yaylalarına gelmesi ile erken tatile giren öğrenciler bir aydan beri okula gitmediklerini söylüyorlar.

Okul yerine tarlalarda çalışan öğrencilerde ailelerine yardım etmek için okula bir aya yakın bir zamandır gitmediklerini, karnelerini almaya gideceklerini söylediler.

Çocukların anne babaları, gelir kaynağımız hayvancılık olunca mecburi olarak yaylalara çıkıyoruz, kırsal kesimde oturan köylerde okulların erken açılıp erken tatil edilmesi gerekir, çalışan ailelerin durumu göz önüne alınması gerekir bizim gibi yüzlerce ailenin çocukları var bu gibi yerlerde en geç Nisan ayı sonunda okulların tatil edilmesini istiyoruz böyle devam ederse devamsızlık edecek öğrencilerin sayısı da her geçen yıl artacaktır’dediler.

Şen yaylalarına çıkan çocuklardan Ayfer Babacan; “ailem yaylalara çıkınca, ben de annem ve babamla geldim, yaklaşık bir aydır yaylaya çıktığımızdan okula gidemiyorum’ dedi.

 Muş Ovası Gazetesi