Cumhur İttifakından dolayı MHP Muş Belediye Başkan adaylığı sonlandırılan Şerafettin Yatçi, Muş Belediye Başkanlığı için bağımsız aday olduğunu resmi biçimde açıkladı. Yüksek seçim kuruluna evraklarını teslim eden Şerafettin Yatçi’ya çok sayıda Muşlu vatandaş eşlik etti.
Müracaatı esnasında konuşan Şerafettin Yatcı, yapılan ittifak görüşmelerinden dolayı duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Bu bizi üzdüğü gibi Muş halkını da aynı zamanda üzüntüye sevk etmiştir. Sandıkta gereken cevap verilecektir. Tüm halkımızın gönlüne, yüreğine, sığınarak destek talep ediyorum. Urfa’nın Fakıbaba’sı varsa Muş’unda Şerefi var ” şeklinde konuştu.Cumhur İttifakının ardından Muş’ta MHP çatısı altında adaylığı sona eren Şerafettin Yatçi, Muş’ta en birinci parti olmalarına rağmen uğradığı haksızlığa seyirci kalmasının mümkün olmayacağını belirterek 31 Mart yerel seçimlerde Muş’tan bağımsız aday olduğunu açıkladı. 

Yüksek seçim kurulunda bağımsız adaylık müracaatını gerçekleştiren Şerafettin Yatçi, resmi müracaatının ardından bağımsız Muş Belediye Başkan adayı olduğunu açıkladı.
Yoğun bir katılımla Yüksek seçim kurulunda bağımsız aday müracaatını gerçekleştiren Şerafettin Yatçi burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı, Muş halkından destek istedi.
Adaylık süreci ile alakalı ilk günden bu zamana yönelik kısa değerlendirmelerde bulunan Yatçi, MHP’de başlayan adaylık sürecinden yola çıkarak yaptığı açıklamalarında, “
MHP ye müracaat ederek başladık. Seçimlere kısa bir süre kala geri çekilme oldu. Takdir kendilerinin. Bu bizi üzdüğü gibi Muş halkını da aynı zamanda üzüntüye sevk etmiştir. Bize güvenen insanları da üzdü. Demokrasilerde alternatifler sınırsızdır. Bağımsızda olsa hemşerilerimle beraber bu yola devam edeceğim. Bunun gereği olarakta ilimizde seçim kurulunda istenen evrakları tespit ederek kendilerine takdim ettik. Arkadaşlarımızın buradaki ısa süreli çalışmaları tamamlandıktan sonra bağımsız müracaatımızı tamamlamış olacağız. Bütün hemşerilerime seçimlere bağımsız biçimde gireceğimi duyuracağız. Bütün Muşlu kardeşlerimi kucaklayacak konumdayız. Allah hakkımızda hayırlı olanı nasip etsin” dedi.Bağımsız adaylık konusunda yapılan görüşmelere değinerek Muş halkının bu anlamda da büyük bir teveccüh gösterdiğine dikkat çeken Yatçi, “MHP’den aday olduğum vakit kamuoyundaki karşılımdan haberim vardı. Bazı kesimlerinde ayrıca bizi takdir etseler de MHP yede karşı bir duruşları söz konusuydu. Bugün MHP de olmayışımızdan dolayı gönül rahatlığı ile bize destek veriyorlar. MHP den aday olduğum süredeki destekten daha çok bir desteğin olduğunu görüyorum şimdi. Bir yere bağlı gözükmüyorum. Bütün partilere aynı mesafedeyim. Seçildikten sonra o yada bu partinin belediye başkanı değil Muş’un Belediye başkanı olacağım. Herkesin sıkıntılarına özellikle ilimizin meselelerine el atacağım. Özellikle beni tanıyan hemşerilerimin beni bu anlamda daha fazla destekleyeceklerini benim için çalışacaklarını biliyorum. Sadece adayız. Seçim halkın seçimidir. Halk kimi tercih ederse ona bu görevi tayin edecektir. Bizim seçimi belirleme gibi bir hakkımız gücümüz yok. Halka inanmak ve güvenmek lazım. Şu yada bu adayın çekilmesini bekleyenlerinde sandıkta gereken cevabı alacağına inanıyorum. Takdir halkındır ve ben adayım. Halkımızın hemşerilerimin desteklerini duaları ile bekliyorum” diye konuştu.
Yatçi, “Cumhur ittifakı ve Devlet Bekası meselesi konusunda daha önce 30 vilayette ittifak söz konusu olduğunu belirterek, “Diğer küçük vilayetlerde herkes kendisi seçimlere girecekti. Bu beyanatı sadece Devlet Bahçeli değil Sayın Erdoğan’da açıklamıştı. Halka herkes seçime girecek diyen bu iki güvenilir liderin daha sonra dediklerini bir şekilde baypas ederek ya yanlış yaptık, ya eksik yaptık unuttuk diyerek yeniden bir kombinasyon içine girmelerini aceleci bir karar olarak görüyorum. Liderler daha sakin olmalı ve daha güvenli olmalı. Takdir kendilerinindir. MHP Muş’ta birinci parti olarak görülmesine rağmen bize sormamaları bizi üzmüştür. Dolayısıyla Urfa’da aday gösterilmedikten sonra bağımsız olarak kazanan Fakıbaba vardı. Halk Fakıbaba’yı onlara yedirmedi. Bağımsız olarak seçti. Bu demek oluyor ki seçimler liderlerin seçimi değil halkın seçimleridir. Bu yanlışa istinaden cevabın sandıklarda verileceği kanaatindeyim. Eğer Urfa’nın Fakıbabası varsa Muş’unda Şerefi var diyorum. Tüm halkımızın gönlüne, yüreğine, sığınarak destek talep ediyorum. Beni yalnız bırakmamalarını istiyor, tüm Muşlu hemşerilerime sevgi ve saygılarımı yolluyorum” şeklinde konuştu.