29 Mart Yerel Seçimleriyle ilgili olarak Demokratik Toplum Partisi Muş İl Başkanlığı İnsan Hakları Muş Şube Başkanlığı, TUHAD-Der Muş Şube Başkanlığı ve Kesk Şubeler Platformu Muş Şubesi ile birlikte ortak basın açıklaması yaptılar

Demokratik Toplum Partisi Muş İl Başkanlığında yapılan ortak basın açıklamasını DTP Muş İl Başkanı Maşallah Yamaç yaptı. Yamaç, Diyarbakır ve Tunceli başta olmak üzere DTP’nin elinde bulunan Belediye Başkanlıklarını almak için Başbakan ve AK Partililerin devletin tüm imkanlarını seferber ettiğini kaydederek, Kürtlerin bulunduğu illerde görev yapan Vali ve Kaymakamların devletin memuru olarak değil AKP’nin il ve ilçe başkanları gibi çalıştıklarını iddia etti.
Yamaç okuduğu müşterek basın açıklamasında, “2002 yılında iktidar olan AKP diğer iktidarlardan farklı bir uygulama yapmamıştır. Sosyal devlet anlayışından, eşitlikten, adaletten ve demokrasiden yoksun bir pratik sergilemiştir. Bununla da yetinmemiş seçimleri kazanmak için her türlü yöntemi denemekten de kaçınmamıştır. Basından da takip ettiğimiz kadarıyla Ağrı, Muş, Bitlis, Bingöl, Mardin illeri başta olmak üzere Türkiye’nin diğer il, ilçe ve beldelerinde yapılan seçimlere hile karıştırılmıştır. Yakılmış veya yırtılmış oy pusulaları, hastane morglarında, çadırlarda, derelerde ve bazı araçlarda bulunmuştur. Özellikle batı illerinde birbirlerine düşman kesilen Sistem Partileri Kürt bölgelerinde kardeş partiler olmuştur. Buda gösteriyor ki. Sorun Kürtler olunca inkar ve imhada ortak hareket söz konusu olabiliyor”dedi.
İki gündür başlatılan operasyonlarda 70 kişinin gözaltına alındığını kaydeden Yamaç, “Bu göz altıların tesadüf olmadığını biliyoruz. AKP hükümetinin ve mevcut sistemin yerel seçimler sonrası DTP’nin gösterdiği başarıyı hazmedememesi ve AKP hanedanlığının ve saltanatının DTP’nin özgürlük ve demokrasi mücadelesiyle engelleneceği korkusunun AKP’yi sarmasıyla beraber düğmeye basılmıştır. Tam da PKK’nın Haziran ayına kadar aldığı eylemsizlik kararının demokratik siyasetin gelişimine katkı olacağı bir süreçte, bu uygulamaların olması bu ülkeyi felakete sürüklemeye çalışıldığının bir göstergesi olmuştur. Buradan AKP ve yetkililere sesleniyoruz. Gerek sınır içi gerekse sınır ötesi operasyonlara derhal son verilmesi ve göz altıların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Bu hukuksuzluk ve keyfiyete derhal son verilmelidir” diye konuştu. Basın açıklamasının ardından katılımcılar sessiz bir şekilde parti binasından ayrıldılar.
 Muş`un Sesi Gazetesi