Muş’ta ilkbahar mevsiminin yağışsız geçmesi sebebiyle kuraklık endişesi taşıyan çiftçilerin yüzleri güldü. Muş’ta son bir hafta içerisinde etkili olan yağmur, tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşları sevindirdi.

Muş’ta etkili olan yağışlar kuraklık endişesi taşıyan çiftçilere moral oldu. Yağışsız geçen mevsimin kuraklığa yol açmasından korkan çiftçiler, yağan yağmurların oldukça faydalı olduğunu söylediler. Yağmurun geç yağdığını ve ota çok fazla bir fayda sağlamayacağını söyleyen çiftçiler, yağan yağmurun şeker pancarına çok faydalı olacağını vurguladılar.

Muş’ta etkili olan yağmurun sevindirici olduğunu vurgulayan çiftçiler, “Bu yıl kar yağışının çok fazla olmamasının yanında havaların erken ısınmaya başlaması ile birlikte karlar çok erken eridi. Bunun ardından yağmurun yağmaması ile birlikte toprak kurudu ve ot yeşermedi. Kuraklık endişesi bizleri oldukça telaşlandırdı. Ama son zamanlarda etkili olan yağmur yüzümüzü güldürdü. Bu yağmurlar yağmasaydı tarım ürünlerinde de ciddi bir kuraklık yaşanabilirdi. Ama bu yağmurlar kısmen de olsa ekinleri kurtardı. Ama bu yıl ot yağışların geç kalması sebebiyle az olacak. Ot fiyatlarının yüksek olması bekleniyor” diye konuştular. Topkan Haber Ajansı