Muşta etkisini gösteren kar yağışı sebebiyle dağlarda yiyecek bulamayan yabani hayvanlar yerleşim birimlerine inmeye başladı.

Muşta etkili olan kış mevsiminin yaşamı olumsuz yönde etkilemesinin yanında yabani hayvan tehdidinin de arttığı bildirildi. Dağlarda yiyecek bulamayan yabani hayvanlar karınlarını doyurmak için köyler başta olmak üzere ilçe merkezi ve hatta il merkezine kadar inmeye başladılar. Kış mevsimi sebebiyle gün orta vakti kırsal kesimlerde tilkilere sıkça rastlanırken, özellikle geceleri kurtların köylere indiği belirtiliyor.

Karlı dağlarda yiyecek bulamadıkları için karınlarını doyurmak için yerleşim birimlerine inen kurt, tilki ve domuz gibi yabani hayvanlar vatandaşlarda tedirginlik yaratıyor. Yerleşim birimlerinde çöplüklerde yiyecek bulmak için sıkça görülen hayvanların yanı sıra tilkilerin yerleşim birimlerinde daha sık görüldüğü kaydedildi.

Kırsal bölgelerdeki yerleşim birimlerinde yabani hayvanların sıkça görüldüğünü söyleyen vatandaşlar, Dağlarda yiyecek bulamayan yabani hayvanlar yerleşim birimlerine geliyorlar. Özellikle gece köylerde vatandaşlar için ciddi tehdit oluşturuyor. Kırsal bölgelerde gece dışarıya çıkan vatandaşların yabani hayvan tehdidine karşı duyarlı olması gerekir. Kurt, domuz ve tilkiler sürekli dolaşıyorlar. Ancak en sık görülen tilkiler köylerin içine kadar girebiliyorlar diye konuştular.

 

Muş Manşet Gazetesi