İl Genel Meclisi dün gündemindeki ikinci maddeyi görüşemedi. Ak Parti, DYP ve Bağımsız üyenin verilen aradan sonra gelmemesini protesto eden DTP Grup Başkanının salondan ayrılması sonrasında, Meclis Başkanı Necmettin Yıldız oturumu kapatarak, gündemdeki ikinci maddeyi bugün görüşülmek üzere erteledi.

İl Genel Meclisi dün yaptığı toplantıda yine çıkmaza girdi. Korkut Kaymakamı Ali Edip Budan’ı ağırladıktan sonra, meclis on beş dakikalık ara verdi. Fakat arada Ak Parti Grup Başkanı Haşim Yılmaz müttefikleri DYP üyeleri ve Bağımsız üyenin de katıldığı bir grup toplantısı yaptı. Yapılan grup toplantısına Meclis Başkanı Necmettin Yıldız ile Özel İdare Mali İşler Müdürü Sönmez Turgut’ta katıldı. On beş dakikalık süreyi aşan grup toplantısında, hararetli konuşmaların yapıldığı meclis salonunda toplantının başlamasını bekleyenler tarafından bile duyuldu. On beş dakikalık süreye toplantı nedeniyle riayet edilmedi. Grup toplantısının bir saati aşması Mecliste bulunan 3 DTP üyesi tarafından tepki ile karşılandı. DTP üyeleri meclis salonunda toplantının başlamasını beklerken, grup odasında yapılan toplantıyı tepki ile karşıladıklarını belirttiler.

MECLİS ÇIKMAZA GİRDİ

Yaklaşık bir buçuk saat gecikmeli aradan sonra başlayan İl Genel Meclisi toplantısında, ilk sözü DTP Grup Başkanı Baki Alp aldı. Alp; “meclisin çalışma ahengi bozulmuştur. Meclisi göreve davet ediyorum. Ben gündem dışı söz aldım. Fakat birkaç şey söylemek istiyorum. Barit fabrikasını Ahmet Haşim Kocaman’a verdik. Meclis üyeleri gidip baksın, orayı Kocaman mı çalıştırıyor, başkası mı? sizleri vicdanınıza davet ediyorum. 35 dönüm arsayı 350 bin YTL’ye verdik. Ama bu şahıs Özel İdareye beş kuruş vermiş değildir. Para vermemesinin dışında, burası başkası tarafından çalıştırılıyor” diye konuştu. Alp; “Bir karar alınıyorsa, hep birlikte alınmalı. Mecliste gizli saklı işler olmamalı. Ak Parti gurubu odaya giriyor, Özel İdareden personel çağırıyor toplantı yapıyor. Bizi dışlıyorlar” dedikten sonra meclis kürsüsünden İnan Alp oturumu terk etti. DTP Grubundan mecliste Remzi Karaçelik ile Celal Öztürk kaldı. Meclis Başkanı Necmettin Yıldız ise DTP Grup Başkanının toplantıyı terk etmesi nedeniyle, görüşmeleri bir sonraki gün olan bugüne erteledi.

NE OLACAK BU DÜKKÂNLAR

Meclisin gündemini kilitleyen Lise Caddesinde bulunan arsa üzerine yapılan dükkanlar ve yine Endüstri Meslek Lisesi karşısında bulunan arsa üzerindeki inşaat konusunun ne olacağı belli değil. Özel İdare Avukatları, arsaların şartnamedeki düzende kullanılmadıkları gerekçesi ile her iki vatandaşın sözleşmesini fesh etti. Lise Caddesinde bulunan üç dükkan, sözleşmenin feshi ile Özel İdare Müdürlüğü mülkiyetine geçmiş durumda. Meclisi kilitleyen her iki arsanın akıbetinin, bugün yapılacak olan toplantıda belirlenmesi düşünülüyor. Meclis üyeleri, iki arsa için halen kulislerini aralıksız olarak sürdürüyor.  Muş Ovası
 NULL