Muş’ta valilik binasının güvenliğini artırmak ve personel giriş çıkışlarını kontrol altına almak için son teknolojili güvenlik sistemi kuruluyor.


Muş Valisi İbrahim Özçimen’in talimatıyla kurulan ve 24 saat tüm giriş-çıkışların kameralarla gözetim altında tutulacak valilik binasında aynı zamanda personellerin mesai saatleri de takip edilebilecek. 25 milyar liraya mal edilen ve 3 kamerayla sürekli kontrol edilen valilik binasına kurulan güvenlik sisteminin 15 güne kadar tamamlanacağı bildirildi. Valilik binasında görevli personellerin verilecek kart ve parmak iziyle binaya girmeleri sağlanırken, vatandaşlar da polis kontrolündeki x-ray cihazından geçerek binaya girebilecek. Bütün giriş ve çıkışların görüntülenip kayıt edileceği sistemin tamamlanmasından sonra, güvenlik ve personel takibinin maksimum seviyede olacağı bildirildi.


Personel takip ve güvenlik sistemini, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan terör olayları sebebiyle başlattıklarını söyleyen Vali İbrahim Özçimen, “Bina, personel ve ziyaretçilerin güvenliği için bu projeyi başlattık. Bu projede personel giriş turnikeleri, ziyaretçi giriş turnikeleri ve özürlü giriş kapısı mevcuttur. Binaya giriş ve çıkış yapan tüm vatandaşlar binanın muhtelif yerlerine konulan kameralarla izlenecektir. Personel giriş ve çıkışta kartını turnikelere okuttuktan sonra parmak izini de okutarak geçiş yapıyor.


Buradaki amaç, personel kartını kayıp edince, başka birisi ayna kartla parmak izi kendisine ait olmadığı için geçiş yapamıyor. Ziyaretçi ise manyetik kartla turnikelerden geçiş yaptıktan sonra gideceği yere gidebilecek, özürlü vatandaşımız yine manyetik kartla özürlü geçiş kapısından geçtikten sonra vilayette kendi iş takibini yapabilecek. Yapılan tüm işlemler bilgi işlem merkezinde takip edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır” diye konuştu.

NULL