Skip to main content

Vali Muşu güzel günler bekliyor

Muş Haber Fotoğrafı

15-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Turizm Haftası Muşta çeşitli etkinlikler kutlandı. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa, Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Vali Yardımcısı Alper Çiftçi, İl Kültür Turizm Müdürü Mevlüt Doğan, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Muş tanıtım filminin gösterimi ile devam etti. Programda bir konuşma yapan Vali Gündüzöz, Kıymetli mesai arkadaşlarım ve gençler bugün burada Turizm Haftası münasebetiyle toplanmış bulunmaktayız. Turizm Haftasını tebrik ederim. İnsanların çeşitli üstünlükleri vardır. Bazısı iyi futbol oynar. Bazısı iyi resim yapar. Bazısı güzel şarkı söyler. Herkesin ayrı bir hüneri var ve diğerleri ile kıyaslandığında farklı bir üstünlüğü vardır. İşte şehirlerin de kendilerine göre üstünlükleri vardır. Buna mukayeseli üstünlük de denilebilir dedi.

Üstünlükleri ön plana çıkaracak stratejilerin geliştirilmesinin doğru olduğuna dikkat çeken Vali Gündüzöz, Muşa baktığımızda buranın da kendisine göre mukayeseli üstünlükleri olduğunu görüyoruz. Bunları iyi tespit edip, bunların üzerine Muşun gelişimini inşa etmek doğru strateji olacaktır. Bununla ilgili kendi kaymakamlık dönemimden örnek vermek istiyorum. Bundan 15 yıl önce Sakarya ilinin Karasu ilçesinde Kaymakam olarak görev yaptım. Orada bir göl var. Vatandaşlara ona sülüklü göl derlerdi. Ama aslında o göl bir kuş cennetiydi. Vatandaş öyle bir deryanın yanında yaşadığının farkında olmadan oraya sülük göl diyordu. Zaman zaman bataklık yerlerinin kurutularak tarıma açıldığı bir gölden bahsediyoruz. Aslında meseleye baktığımızda orada longoz denilen bir göl olduğunu, longozun da Türkçeye Su basan orman olarak çevrildiği, ormanın altında göl olduğunu düşünün. Longoz gölleri dünyada son derece ender ve önemli. Tek parça halinde Türkiyenin en büyük longoz gölü olduğu da ortaya çıkmış oldu. Mesai arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışmak suretiyle uygun maliyetlerle orada bazı çalışmalarımız oldu. Kimsenin gitmediği, etrafının çamurlarla kaplı olduğu ve vatandaşların sülüklü göl olarak ifade ettiği bu yer aslında oranın mukayeseli üstünlüğü ve önemli bir değeriydi. Ama biz her gün aynı şeyleri gördüğümüzde kendi değerlerimizi fark etmiyoruz ifadelerini kullandı.

Doğru tespitlerle mukayeseli üstünlüklerin ortaya çıkarılabileceğini ifade eden Gündüzöz, Biz her gün Muşta yaşadığımız için bazen kendi değerlerimizi, üstünlüklerimizi fark etme şansımız olamayabilir. Dışardan üçüncü bir gözle tespit etmek daha önemli. Muşun da bu açıdan mukayeseli üstünlükleri söz konusu ve Muşun gelişimini de bunların üzerine inşa etmek mecburiyetindeyiz. Yeni bir takım şeyler keşfetmenin bir anlamı yok. Tekerleği yeniden icat etmenin de bir anlamı yok. Ortada olan gerçeklerin üzerinden üstünlüklerimizin üzerine gitmemiz lazım. İşte bunları ön plana çıkarırsak turizm açısında Muş arzu ettiğimiz noktaya gelir. Bugün turizme bacasız sanayi denir. Gerçekten turizm ekonomiye önemli girdi sağlar. Bugün tarih turizmi, doğa turizmi sağlık turizmi gibi pek çok çeşitlendirilmiş turizm alanları var. Bunların pek çoğunda da Muşun avantajları var. Sadece ve sadece Malazgirt ve Alparslanı ön plana çıkaracak bir turizm anlayışı bile bu memleketi belli bir yere getirebilecek potansiyele sahiptir. Murat Köprüsü olsun ki burayla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Murat Köprüsünün her iki yakasında rekreasyon alanı çalışması var. Toplamda 21 milyon TLlik bütçesi olan bir proje bu. İnşallah yakın zamanda nehrin her iki yanında seyir alanlarıyla adacıkların düzenlenmesi ile, tahta köprüleriyle, oyun alanlarıyla, lale bahçeleriyle, çok üst düzeyde bir millet bahçesi görünümünde Valiliğimizin önderliğinde diğer kurumlarımızın da destek ve el birliğiyle belli bir noktaya getireceğiz. Aslında gözümüzün önünde bir değerimiz var ve bu değer iyi işlenememiş. Eğer bir şeyi iyi işlerseniz katma değer oluşturursunuz. Ancak hammadde olarak satarsanız tabiri caizse ütülürsünüz. Bir şeyi ne kadar işler, ürün haline getirirseniz o kadar para kazanırsınız. Bu turizmde de böyledir. Onun için mukayeseli üstünlüklerimizi biliyoruz. Bununla ilgili tespitlerimiz oldu ve çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah Muşun gelişmesi için yükseleceği önemli noktalardan biri turizm olacaktır. Turizm noktasında da üstünlüklerimizi biliyoruz ve üzerinde çalışıyoruz. Daha güzel günler Muşu bekliyor. Lalesiyle, Alparslanı ile Murat Köprüsü ile nice tarihi eserleri ile Muş arzu ettiğimi yere inşallah gelecektir. Kültür turizmi açısından önemli bir potansiyele sahibiz. Böyle bir coğrafyada tarihi geçmişi çok öncelere dayanan bir memlekette kültürel özelliklerimizi ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle Turizm Haftasını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah gelecek sene turizm ile ilgili bir araya geldiğimizde bu anlattığım pek çok şeyi hayata geçirmiş oluruz şeklinde konuştu.

Vali Gündüzözün konuşmasının ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Müzik dinletisi ile devam eden program fotoğraf sergisinin açılışı ve kokteyl ile sona erdi.
 

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri