Düzenlenen toplantıya Vali Erdoğan Bektaş, İl Tarım Müdürü Abdurrahim Özarslan, Kızılağaç Belediye Başkanı Mehmet Şirin Yılmaz ve bağcılık yapmak isteyen köy sakinleri katıldı. Harman İlköğretim Okulunda bağcılık çalışmaları için köy sakinleriyle bir araya gelen Vali Erdoğan Bektaş, Devletin her türlü imkânlarının sunulduğunu, gereken her türlü desteğin verildiğini, hizmetin köylülerin ayağına kadar getirildiğini ifade ederek köylülerin bu hizmete sahip çıkmasını istedi. Yapılacak çalışmalar hakkında köy sakinlerini bilgilendirmelerde bulunan İl Tarım Müdürü Abdurrahim Özarslan, Harman Köyünde bağcılık projesi uygulamaya koyduklarını ve bu projenin Muş Valisi Erdoğan Bektaş tarafından desteklenerek İl Özel İdaresi Bütçesi ile hayata geçirileceğini ifade etti.

Bağcılık projesini bizzat Muş Valisi Erdoğan Bektaş’ın ilgilendiğini ve köylülere hediye ettiğini kaydeden Tarım İl Müdürü Özarslan, 450 dönümlük bir arazi üzerinde bu projeyi uygulamaya sokacaklarını söyledi.

VALİ BEKTAŞ, “BİZ SİZLERE KARŞI AÇIK KONUŞUYORUZ”

Vatandaşlara fırsat verdiklerini belirten Vali Erdoğan Bektaş yaptığı açıklamasında, “biz sizlere fırsat veriyoruz. Eğer bunu değerlendirmeyecekseniz. Emek vermeyecekseniz, bunu şimdi bize söyleyin. Bizde ona göre davranalım ve masraf etmeyelim. Eğer bu proje uygulamaya konulursa, sizlerin yarın hiçbir bahanesi olmamalı” dedi. Köy muhtarları ile konunun yürümesi konusunda fikir birliğine varan Vali Erdoğan Bektaş, bu işin yürümesi için köylülerin oldukça ciddi bir şekilde bu işle ilgilenmeleri gerektiğini dile getirdi. Projenin başlangıcında, belirlenen alanı tel örgüye alacaklarını fidanları temin edeceklerini belirten Vali Erdoğan Bektaş, “herkes kendi fidanını kendi dikecek. Bizim belirlediğimiz kişilerde size fidanların nasıl ekildiğini gösterecekler. Devletin her türlü imkanlarını sizler için seferber ettik. Sizlerde bu verilen emeklerin karşılığını vereceksiniz” dedi.

Projenin uygulanması konusunda köylüler ile bir araya geldiklerini ve yazılı taahhütname aldıklarını belirten Tarım İl Müdürü Özarslan, projenin uygulamaya konması sırasında köylülerin sorumsuz bir şekilde davrandıklarını tespit ettiklerini bunun içinde projenin ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için toplantı düzenlediklerini söyledi. Özarslan, “sizler vatandaşlar olarak sizlere hediye edilen ve sizler için bulunmaz bir imkan olan bu projeye ilgisiz davranmamalısınız. Projenin her aşamasında bizlere yardımcı olmalı, sizlerinde bu projede emeği geçmelidir. Sizler ilgisiz olmamalı bu projeyi biran önce harekete geçirmelisiniz” dedi. Harman Köyü’nde, bağcılık yapılacak alanda incelemelerde bulunarak vatandaşlarla biraya gelen Vali Erdoğan Bektaş, bağcılığın mevcut durumu ve yöre halkı için önemini değerlendirdi. Vali Erdoğan Bektaş, “Biz Muş Üzümünü biraz daha ovaya indirmeye çalışıyoruz. Onun için arayışlara girdik, uzmanlarla görüştük. Uzmanlar bu bölgenin üzerinde durdu. Bu bölgede bu işin olabileceğini söylediler. Bizde bu projeyi burada başlatmak istiyoruz. 450–500 dönüm büyüklüğünde yoğun bir bağcılık faaliyeti yürütmek istiyoruz. Biz burada bizzat kendimiz bağcılık yapmak değil, bağcılık yapılabileceğini göstermek istiyoruz. Köylülerimiz başta destek veriyorlardı, şimdi durumun biraz daha değiştiğini fark ediyoruz. ki düzgün bir uygulama olur, çiftçimize de bir örnek sunmuş oluruz. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği desteği ile 450 dekar alanda bağcılık çalışması yapacağız. Daha önce çeşitli yerlerde araştırmalar yaptık. Burada hem çiftçi talebi hem de arazi yapısının uygun olduğunu gördük. İl Özel İdaresinin desteği ile 450 dekar alan üzerinde bağcılık projesi uygulama çalışmalarına başlamış bulunuyoruz.” dedi. Günaydın Muş Gazetesi