Göreve başladığı günden bu yana kenti tanımak için yoğun bir tempo içerisinde olan Vali Erdoğan Bektaş, zamana ihtiyacı olduğunu ifade ederek, vatandaşlardan 6 ay süre istedi. Üsküdar Kaymakamlığından Muş Valiliğine atanan Erdoğan Bektaş 20 günlük görev süresinden sonra ilk açıklamayı gazetemize yaptı. Muş’un 81 il arasında en fukara il olmasından hoşnut olmadığını kaydeden Vali Bektaş, makamında yapmış olduğu açıklamada vatandaşlardan 6 ay süre istedi.

Göreve başladığı günden bu yana Üçevlet Grup Köy yolları, Organize Sanayi Bölgesi, Karasu Islah Projesi, TİGEM ve ilçeler gibi önemli bölgeleri ziyaret ederek Muş’u tanımaya çalışan Vali Erdoğan Bektaş, “Başlayalı 20 günlük bir süreç oldu. Bu aşamada söyleyecek pek fazla şey yok. Zaten var dersek yanlış olur. Sadece öğrenmeye ve anlamaya çalışıyorum” dedi.

Ortada bir sorunun olduğunu ve bu sorunun çözümlenmesi gerektiğini kaydeden Vali Erdoğan Bektaş, “Burada belli ki bir sorun var. Ki biz Türkiye’nin ekonomik açıdan en az gelişmiş ve rakamsal olarak 81’nci iliyiz. Bu 81’nci il olma durumu tesadüfen olmamış, bu bir başarı sayılmaz. Yani 81’nci il olmak, kendi kelimelerimle belirtmem gerekirse, Türkiye’nin en fukara ili olmak bir başarı değil. Ortada bir sorun var. Bu sorunu eğer çözmek istiyorsak sorunu iyi anlamak zorundayız. Anlamadan çözemeyiz. Benim şimdiki bütün gayretim bu sorunu anlamaya çalışmak” diye konuştu.

Muş’u tanımak amacıyla ziyaretlerini sürdürdüğünü kaydeden Vali Bektaş, “Bütün ziyaretlerim Muş’un mevcut durumunu sorunun sebeplerini ve tabi potansiyelini yapılabilecekleri tespit etme, arama, anlamaya yönelik çalışmalar yapmak. Bu çerçevede henüz gerek gazetecilerle gerek kamuoyu ve gerekse akil adamlar şehrin ileri gelenleri ile paylaşacak duruma gelmedim. Bunun için biraz zamana ihtiyacım var. Bu fikirler olgunlaştıkça her zeminde ve herkesle paylaşacağız” dedi.

VALİ HALK’TAN YANA
Halkla bütünleşmeye hazır olduğunu ve sorunları halktan dinlemek istediğini kaydeden Vali Erdoğan Bektaş, geçmiş görev yerlerinde de bu şekilde hareket ettiğini ve başarılı olduğunu söyledi. Tanıma, anlama ve dinleme zamanı ayırdığını kaydeden vali Bektaş, “her sivil toplum örgütü ile oturup toplantılar yapacağız. Tartışmalar yaparak doğruyu bulmaya çalışacağız, çözüm üretme aşamasında beraber hareket edeceğiz. Burası benim on üçüncü yerim bundan önce çalıştığım yerlerde bir metodum, bir usulüm var. Oralarda da aşağı yukarı bu usulü yürüttüm. Kendime bir zaman ayırdım anlama dinleme zamanı. Ondan sonra bir şeyler yapma zamanı ve bugüne kadarki tecrübelerimizde hep bir şeyler oldu. Hep bir şeyler başarıldı. Burada sorun daha ağır gözüküyor, çünkü çözülebilir bir sorun olsaydı biri çözerdi. Benden önce de burada çok arkadaşlarımız geldi gitti çalışmalar da yaptılar ama sonuç değişmedi. Bu sonucun değişmesi lazım onun için farklı çabalar, farklı gayretler lazım. Yani bugüne kadar yapılanlar çözüm üretmediğine göre aynı şeyleri tekrarlamanın manası yok. Çünkü sorun ortada ve bugüne yapılanlar bu sorunun çözülmesine bir katkı sağlamadı. O zaman ne yapılabilir onu bulmamız gerekli, onun için çok düşünmeli, çok araştırmalı, çok konuşmalıyız birbirimizle bütün bu imkânları deneyeceğiz ve en doğruyu bulup bir şeyler meydana getirmeye çalışacağız, gayretimiz bu” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi