Yaklaşık olarak 6 ay önce, İstanbul Hava Alanından Muş’a atanan Alman Kurdu Arat isimli uyuşturucu arama köpeği, göreve geldiği günden bugüne, başarılı operasyonlara imza attı.
 
İran’dan yasa dışı yollarla ülkemize giren ve doğu illerindeki güzergâhı takip ederek batı illerine gelen uyuşturucu madde ile mücadele eden Muş Emniyet Müdürlüğüne, uyuşturucuda uzman bir köpeğin getirilmesi, uyuşturucu madde kaçakçılarını şaşkına çevirdi. Muş Emniyet Müdürlüğü bu güne kadar el, istihbarat ve durumlarından şüphelenilen şahıslar üzerinde yapılan aramalarda uyuşturucu madde sevkiyatı ile mücadele ediyordu. Fakat Muş Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğüne atanan bir uzman hem polisin işini kolaylaştırdı, hem de uyuşturucu madde bağımlılarının korkulu rüyası haline geldi. İstanbul Hava Alanı Müdürlüğünden Muş’a atanan Arat isimli uyuşturucu arama köpeği, yaklaşık 6 aydır Muş Emniyet Müdürlüğünde görev yapıyor. Batı illerine giden uyuşturucu maddenin güzergâhlarından birisi olan Muş’ta Arat’ın göreve başlaması ile çalışmalar hız kazandı.

6 yaşındaki Alman Kurdu Cinsi Arat Muş’a gelmeden önce, görev yapacağı eğitici ile Ankara’da özel bir eğitim kursu dönemi geçirdi. Heybetli görünüşü ile herkesi şaşırtan Arat aslında çok uslu bir köpek. Eğiticisi polis memuru ile, eğitimlerini her gün sürdüren Arat’ın en büyük özelliği ise verilen komutlara harfiyen uyması. Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürlüğünde görevli polis memurları ile her gün Özel Harekat Müdürlüğü karşısında bulunan noktada arama taramaya katılan Arat, kısa sürede adından söz ettirmeyi başardı.

Arat’ın gelmesi eli Muş Emniyeti de derin bir nefes aldı. Yedi tür uyuşturucu madde üzerinde uzman olan Arat, her gün polislerle birlikte Van güzergahından gelen otobüs, minibüs ve özel otolarda aramalara katılıyor. Arat eğiticisi polis memuru ile girdiği araçların içini didik, didik arıyor. Muş Ovası Gazetesi