Kısa sürede kurulup birçok başarılı çalışmayla kendini gösteren Muş Alparslan Üniversitesi, temel amaçlarından biri olan Uluslar Arası çalışmaları kapsamında ilk konferansını verdi. Muş Alparslan Üniversitesi Rektörlüğünce düzenlenen organizasyonda Amerikan Birleşik Devletleri Syracuse Üniversitesinden Prof. Dr. Riyad S. Aboutaha, Üniversite öğrencilerine, bazı Muş Daire Amirliklerine ve Sivil Toplum Kuruluşlarına inşaat alanında konferans verildi. Eğitim Fakültesi konferans salonunda verilen seminere Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Atalan, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Serdal Seven, Yrd. Doç. Dr. Nurullah Ulutaş, Üniversite Öğretim Görevlileri, Üniversite Öğrencileri, Türk Telekom İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı sivil toplum kuruluşları katıldı.

“YEREL VE ULUSAL ÇALIŞMALARIMIZ YAPILACAKTIR”

Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Atalan, Üniversitenin temel amaçlarının giderek hızlı bir şekilde yol aldığını belirterek yerel ve ulusal çalışmaların sürekli hale getirilerek çalışmaların yapılacağını söyledi. Muş Alparslan Üniversitesinin temel amaçlarından biri olan ulusal çalışmaların ilk startının verildiğini belirten Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Atalan, üniversite öğrencilerine ve yöre halkına yönelik çalışmaların en üst seviyede yapılacağını belirtti. Düzenlenen konferansta açılış konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Atalan, “Üniversitemizin kuruluşundan beri yani bugün yapmak istediğimiz, Üniversitemizi hem yerel de hem de uluslar arası baz da geliştirmek ve ilerletmek temel amaçlarımızdan olduğunu söylemiştik. Üniversitemizin ulusal bazda yani şuanda yerel bazda yada kampus alanı çalışmamızı sürdürürken diğer yandan da ulusal bağımlılığı kurmaya başladık. Bunun en iyi örneği, Elazığ programıyla birlikte anlaşmalarımızı yaptık. Bunun yanında ise yurt içi ve yurt dışı bilim adamlarını da Üniversitemizde misafir ederek hem üniversite öğrencilerimize hem de şehrimiz için bazı konferanslar için davet etmeye başladık. Davette bulunma çalışmamızın ilkini yurt dışından İnşaat alanında Amerika’dan gelmiş olup, Marmaris Üniversitesinde faaliyet gösteren Prof. Dr. Riyad S. Aboutaha, davetimiz üzerine bizlere de biraz vaktini ayırmıştır kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Betonarme yapıların performansı ve Durabiliteye dayalı uygulamaları hakkında Eğitim Fakültesinde seminer veren Amerikan Birleşik Devletleri Syracuse Üniversitesinden Prof. Dr. Riyad S. Aboutaha, Tasarım Mühendisleri ve Beton Basınç Dayanımı., Betonarmenin Durabilitesi (dayanıklılığı)., Enerji Tasarruflu Betonarme., Betonarmenin Düktilitesi ve Düktil-Düşük Maliyetli Prekast Beton Ev Yapımı hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Öte yandan verilen seminere yurt dışından katılan ABD Syracuse Üniversitesi Prof. Dr. Riyad S. Aboutaha yoğun katılımı gerçekleştirdiğinden buraya kadar geldiğinden dolayı oldukça mutlu olduğunu söyledi. Günaydın Muş Gazetesi