Muşta bahar mevsiminin gelmesiyle beraber yüksek kesimlerde doğal olarak yetişen ve halk arasında uçkun olarak bilinen yayla muzunun kilosu 20 TLden satışa sunulmaya başlandı.

Bahar mevsiminin yaşandığı Muşun yüksek kesimlerde yetişen ve yöre halkı tarafından uçkun veya yayla muzu adıyla bilinen bitki, tezgahlardaki yerini almaya başladı. Özellikle kayalıklarda, yüksek dağlarda yetişen ve ekşimsi tadıyla bilinen yayla muzu, satıcıları tarafından kent merkezine getirilerek 20 TLden satışa sunuldu. Kilosunun 20 liradan satılmasına rağmen halk tarafından yayla muzuna rağbet olduğunu belirten satıcılardan Salih Vural, Bahar mevsiminin gelmesiyle, başta ilimiz olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüksek dağlarında yetişen ve halk arasında yayla muzu adı ile bilinen uçkun, doğal olarak yetişen ve yeni çıkması nedeniyle kilosunu 20 TL’den satıyoruz. İleri ki günlerde fiyatta düşüş yaşanacaktır. İlk günleri olmasına rağmen halk tarafından rağbet var diye konuştu.

Doğal olarak yetişen uçkunun yeni çıkması nedeniyle kilosunun 20 TL’den satıldığı ve buna rağmen adeta kapışıldığı gözlendi. Fiyatların önümüzdeki günlerde daha da ucuzlaması bekleniyor.

Baharın gelmesiyle birlikte kendisi gibi birçok işsize uçkunun ekmek kapısı olduğunu vurgulayan İdris Vural isimli satıcı, uçkun gibi yaban otların filizlenmesiyle yüzlerce kişinin bu otlar sayesinde aile

UÇKUNUN FAYDALARI

Uçkunun saymakla bitmeyen faydalarının en önemlisi kanserle mücadelede kullanılıyor olmasıdır. Uçkun; çok sık tüketilmese de çok önemli faydaları bulunmaktadır. Bilimsel olarak her derde deva olduğu kanıtlanmıştır. Halk dilinde uçkun ya da ışkın olarak adlandırılan bitki, doğal ilaç olarak nitelendirilmektedir. Bilimsel adı ise Reun Ribesdir. Özellikle kanser ile mücadelede kullanılan bu şifa kaynağı bitki, hücrelerin yenilenmesinde ve gelişmesinde önem teşkil eder. İçeriğinde kimyasal maddeler barındırdığı tespit edilen bitki, birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Doğuda bu bitki, yayla muzu olarak adlandırılmaktadır. C vitamini açısından zengin olan besin, A, B1, B2, E ve K vitaminlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Mideyi rahatlatan ve sindirimi kolaylaştıran bitki, aynı zamanda kusmayı da önlemektedir. Şeker, tansiyon hastalıklarına, Kabız gidermekte, astım, nefes darlığı, soğuk algınlığı, ishal, hemoroid, ülser gibi vakalara, Grip, ateşli hastalıklar, böbrek rahatsızlığı, yorgunluk, uykusuzluk, stres gibi etmenlere de büyük yararı dokunduğu söylenmektedir.

 

Fırat Demir Haber 49 Gazetesi