Tarım Bakanlığı tarafından her yıl yapılan “kadın çiftçiler yarışıyor” yarışmasında Türkiye birinci olan çiftçiler Vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret etti. ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ yarışmasının Türkiye finalinde birinci olan çiftçilerimiz, vali Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret ettiler. İstanbul’da yapılan ve 8 ilin katıldığı yarışmadan birinci olarak dönen çiftçilerimiz, Muş’u temsil etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.

Bulanık İlçesinin Rüstemgedik Beldesinde ikamet eden ve tarım bakanlığı tarafından yapılan kadın çiftçiler yarışıyor yarışmasında ülke birinci olan çiftçilerin önemli bir başarı elde ettiğini kaydeden vali Erdoğan Bektaş, Tarım Müdürü Abdurrahim Özarslan, Rüstemgedik tarım danışmanı ve birinci olan çiftçilerle bir süre sohbet etti.
İstanbul’da yapılan yarışmalarda birinci olarak ilimizi en iyi şekilde temsil eden kadın çiftçiler Şükran Gök ve Ceylan Aksay adlı çiftçiler bir süre önce göreve başlayan Vali Erdoğan Bektaş’a başarı dileklerinde bulunup çiçek verdiler.

Vali Erdoğan Bektaş, bilginin, teorinin iyi olduğunu ancak bunun uygulanarak kullanılması gerektiğini kaydederek, tarım alanında nelerin yapılabileceği hakkında bir süre sohbet ettiler.

Daha önce yarışmalara katıldığını hatta bölge derecelerine katıldığını kaydeden Şükran Gök, Türkiye birinci olmanın mutluluğunu yaşadığını ve çok heyecanlı olduğunu söyledi. Tarım ve hayvancılıkla uğraştığını ve fırsat buldukça tarım ve hayvancılıkla ilgili elde ettiği bilgileri okuyup bilgi sahibi olduğunu kaydeden Gök, birinci olarak dönmenin sevinci içerisinde olduğunu söyledi. Yarışmacılardan Ceylan Aksay da ilk defa katıldığı yarışmalardan birincilik ile dönmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Kadın Çiftçiler yarışmasında birinci olan çiftçilerimiz ile ilgili olarak İl tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilere götürülen eğitim ve yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, tarımsal konularda performanslarını değerlendirmek kendilerine olan güven duygularını artırmak sağlıklı beslenme ve kaliteli ürün üretme bilincini geliştirmek, birbirleri ile kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla ilki 2004 yılında yapılan “Kadın Çiftçiler Yarışıyor“ adlı bilgi yarışması düzenlenmektedir.

“Kadın Çiftçiler Yarışıyor” adlı bilgi yarışmasının 15 Nisan da Batman İlinde yapılan Bölge Finallerinde İlimiz adına yarışmaya katılan Bulanık İlçesi Rustemgedik Beldesi kadın çiftçilerinden Ceylan AKÇAY ve Şükran GÖK Bölge birincisi olarak İlimizi İstanbul da yapılacak finallerde temsil etmeye hak kazanmışlardır. 07 Haziran 2008 tarihinde İstanbul İlinde yapılan ve kendi bölgelerinde bölge birincisi olan Muş, Adana, Nevşehir, Bilecik, Yozgat, Çanakkale, Kütahya ve Iğdır İllerinin katıldığı finallerde Kadın Çiftçilerimiz Türkiye birincisi olarak büyük bir başarıya imza atmışlardır. Bu başarı kırsal alanda yaşayan Çiftçilere İl Tarım Müdürlüğü tarafından götürülen eğitim ve yayım hizmetlerinin bir göstergesidir.

Toplumun %50’ sini oluşturan ve %100’ ünü eğiten Kadın Çiftçilerimize İl Tarım Müdürlüğü tarafından İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan eğitim ve yayım timi aracılığı ile özellikle insanların köyde yoğun olarak bulunduğu kış aylarında yayım hizmeti verilmektedir. TARGEL (Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi) kapsamında Köy ve Beldelere atanan Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimlerce de bu eğitim ve yayım çalışmaları desteklenmektedir.

Bu yarışma Milli Olimpiyatlar Komitesi tarafından 2005 yılı Fair-Play ödülüne layık görülmüş olup, 2000 sosyal olay içinde birinci seçilmiştir. Ayrıca 15-17 Kasım 2006 tarihlerinde İstanbul da yapılan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi tarafından Obezite ile Mücadele konusuna katkı sağlayabilecek, sağlıklı gıda üretimini ve beslenmeyi teşvik edecek proje ve çalışmaların ödüllendirildiği söz konusu toplantıda sağlıklı gıdanın teşvik edilmesi dalında Uluslar arası bir ödül almıştır.

Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş İl Tarım Müdürü, çiftçi eğitim ve Yayım Şube Müdürlüğü personelini ve Yarışmacı Ekibi makamında kabul ederek tebrik ettiler. Yarışmada Birinci olan Yarışmacılara çeşitli sponsor hediyelerinin yanı sıra Tarım Bakanlığı tarafından birer mavi sertifikalı Gebe Düve hediye edilmiştir. Yarışmacıları İl Tarım Müdürü Abdurrahim Özarslan, Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, Koyun-Keçi yetiştiricileri Birliği Başkanı Fesih taş ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Salih Özmen tebrik ederek ikişer Cumhuriyet altını ile ödüllendirdiler” denildi.

 Muşun Sesi Gazetesi