Kısa süre sonra resmi açılışını yapacak olan Vakfın Başkanlığını Muş Alparslan Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Salih Özer yürütecek.
Kuruluş hakkında açıklamalarda bulunana Vakfın Başkanlığına atanan Muş Alparslan Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Salih Özer “TÜRKAV kökleri çok eskilere dayanan önemli bir vakıftır. Vakıf, kamusal alanda teşkilatlanmış örgütlü dinamik bir yapı kurmayı hedeflemektedir. Bu hedefle ülkücü camianın kamu kurumlarında da örgütlenmesinin ve birlikteliğinin ve dayanışmanın sağlanması birinci hedeftir.
TÜRKAV, 1985-1989 yılları arasında fikri ve örgütlenme çalışmaları tamamlandıktan sonra 6 Mart 1989 tarih ve 1989/90 sayılı Yenimahalle 4. Hukuk Hâkimliğinin kararı ile tüzel kişilik kazanarak Ankara’da kurulmuş bir vakıftır. 1989 yılında bir sivil toplum teşkilatı olarak ortaya çıkan ve kuruluş önceliğini kamu çalışanlarının ekonomik sorunları olarak belirleyen TÜRKAV, aynı zamanda ilk memur konfederasyonu olan Türkiye Kamu Sen’in kuruluşunda da öncü bir rol oynamıştır.
Özer, TÜRKAV, Alparslan TÜRKEŞ’in gerek mesleki gerekse bireysel yeteneğinin öncülüğünde başlayan ve MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ tarafından da tavizsiz bir şekilde devam ettirilen teşkilatlanma ve teşkilat çerçevesinde hareket etme tutumunun Ülkücü Türk Milliyetçilerinin diğer kurumlarla olan farkı olarak kabul edilebilecek en önemli kurum kültürü öğesidir. Tavizsiz bir şekilde tüm vakıf üyeleri “Lider-Teşkilat-Doktrin” esaslı bir faaliyet yürütmektedir.
TÜRKAV olarak Muş için yapılması gerekenlerin bilincindeyiz. Bu amaçla faaliyetlerimizi şekillendireceğiz ve Muş için elimizden gelenleri yapmaya hazırız. Biz bir sivil toplum kuruluşundan öte Türk bürokrasisindeki Ülkücü Türk Milliyetçilerinin temsilcisi niteliğinde olan ülkücü memur teşkilatıyız. TÜRKAV, Ülkücü Türk Milliyetçilerinin ‘Devletteki temsilcisi, Milletteki Yüzü’ dür. Bu açıdan TÜRKAV’ın gerek kendi içindeki yönetim kademesinde yer alan teşkilat mensuplarında gerekse de üye bazında oturmuş bir ülkücü kültüre sahip donanımlı ve liyakat sahibi yapısıyla, Türk Milliyetçilerinin hâlihazırdaki üst düzey bürokratik yapısını temsil ettiği bilinmelidir. Bu fıtrat ile Türkiye genelinde yaptıklarımızı Muş içinde yapmaya hazırız. Vakfımızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Allah utandırması.” şeklinde konuştu.

 

Fırat Demir – Haber49 Gazetesi