Skip to main content

Turizm haftası kutlandı

Muş Haber Fotoğrafı

36’ıncı Turizm Haftası, Muş’ta düzenlenen etkinlikle kutlandı. Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen kutlamalara Vali Ali Çınar, Adalet Komisyonu Başkanı Beytullah Bektaş, Defterdar Hatice İşcen Ercoşman, kamu kurum müdürleri, okul müdürleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, turizm kavramının bugünkü anlamıyla olmasa da insanlığın başlangıcından itibaren başlayarak gelişimini sürdürdüğünü söyledi. Turizmin son yıllarda ülkemizdeki en gözde sektörlerinden biri haline geldiğini savunan Hayrettin Çetin; “Yıldan yıla artan bir şekilde yarattığı gelir, istihdam ve yatırım olanakları ile doğrudan ve dolaylı olarak Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Başlangıçta Deniz-kum-Güneş mantığıyla sürdürülmeye çalışılan turizm ülkemizin zengin bitki örtüsü, kültür varlıkları, tabiat ve doğal güzellikleri de göz ününde bulundurularak turizmde çeşitlilik oluşturulmuş ve alternatif turizm sektörleri ve turizm alanları meydana getirilmiştir” dedi.

Daha sonra konuşan Vali Ali Çınar ise, turizmde doğal ve kültürel zenginliklerin önemli olduğunu kaydetti. Malazgirt’in hak ettiği seviyeye gelmediğini ifade eden Vali Ali Çınar; “Bugün bu toprakların vatan olmasında Çanakkale ne kadar önemliyse Malazgirt de o kadar önemlidir. Aslında iki önemli tarihi mekandan biri olan Çanakkale belli bir seviyede kendisine yer buldu. Ama Malazgirt bizim istediğimiz seviyede değil. Bunun için gayret sarf ediyoruz. Malazgirt Anıt Projemiz, Kültür Yolu Projemiz için çok gayretli çalışıyoruz. Malazgirt’i, Çanakkale gibi yapmak durumundayız. Malazgirt, tarihimizde önemli mihenk taşlarından biridir” dedi.

Turizm gelişmesinde huzurun önemli olduğunu vurgulayan Çınar şöyle konuştu;

“Buraya gelen tüm insanların memnun olmasını sağlamamız lazım. Bunun için de sunduğumuz hizmetin kalitesini her geçen gün arttıracağız. Buradaki memnuniyeti sağlamak için güvenlik ve huzur da şart. Güvenli ve huzurlu iller ancak turizm faaliyetlerinde daha çok yer alabilirler. Çok şükür bölgemizde en huzurlu iller arasında bulunuyoruz. Bu huzuru vatandaşlarımızın sağduyusu temin ediyor. Bu huzura hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Çünkü huzur sayesinde her türlü alanda gelişeceğiz. Huzurun olmadığı yerde yatırım, kalkınma olmaz. Huzurun olmadığı yerde adam gibi turizm de olmaz. Bunun için huzura çok ihtiyacımız var.”

Çınar’ın konuşmasının ardından sahne alan Muş Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi müzik bölümü öğrencileri, Türkçe, Azerice, Arapça, İngilizce, Kürtçe, Lazca ve Zazaca dillerinde şarkılar söyledi. İzleyenlerden büyük beğeni toplayan mini konserin ardından kutlama folklor gösterisiyle devam etti. Tören çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. 

 İHA

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…