Skip to main content

Tübitak fuarında görücüye çıktı

Muş Haber Fotoğrafı

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu´nda TÜBİTAK Bilim Fuarı açıldı. Fuarın açılışına; Muş Vergi Dairesi Defterdarı Mustafa Yumuşak, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Metin Aksu, Şube Müdür Bayram Güler, kamu kurum idarecileri ile Okul Müdürü Enver Kıvanç, okul idareci ve öğretmenleri, öğretmen ve veliler katıldı.

60 kadar bilimsel çalışmanın yer aldığı fuarın açılışının ardından katılımcılar çalışmaları dikkatle inceleyerek çalışmaları hazırlayan öğrencilerden bilgi aldılar.   Bilim Fuarı Gerçekten Dikkatimizi Çekti Sergiyi gezen Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ekrem Erliğ, fuarla ilgili olarak: 2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu öğrencilerin yatmış olduğu bilim fuarı gerçekten dikkatimizi çekti. Özellikle bilim alanında öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkardıklarını gördük.

Gerçekten güzel bir ortam, güzel bir fuar, özellikle şu araba gerçekten öğrenciler tarafından güzel yapılmış proje ifadelerini kullandı.   Akademik Bilgi Teknolojiye Dönüşüyor TÜBİTAK Bilim Fuarı ile öğrencilerin akademik bilgilerini teknolojiye dönüştürme fırsatı yakaladıklarını ifade eden Okul Müdürü Enver Kıvanç: Okulumuzun yaşayan değerleri arasında yer alan bu yıl on ikincisini gerçekleştirdiğimiz 12´nci TÜBİTAK Bilim Fuarı´nı şuan geziyoruz. Bu projede, bu fuarda asıl maksadımız öğrencilerimizin edindikleri akademik bilgileri teknolojiye dönüştürmenin yollarını öğretmek ve bunları insanların hizmetine sunmanın önemini kavratmaktır. Hedefimiz budur. Her yıl bunu gerçekleştiriyoruz.

Bu yılda çok ilginç çocuklarımızın hazırladıkları projeler var dedi. 12 öğrenci tarafından hazırlanan 60 çalışmanın fuarda sergilendiğini dile getiren Kıvanç: Şuanda fuarımızda 60 adet projemiz var. Bu projelerde görev alan öğrenci sayımız 120 tanedir. 2 tanede fen bilgisi öğretmenimiz görev aldı. Tabi onların başkanlığında, onların danışmanlığında yapıldı ama diğer branştaki öğretmen arkadaşlarımızda büyük katkı sundular, velilerimizin de katkıları var.

Çocuklarımız yıl içerisinde bu çalışmaları tasarladılar ve en son gerçekleştirdiler. Şuanda çalışmaların son hallerini görüyoruz. Bu yılda patent alınabilecek projelerimiz mevcut. Sanırım çok ilginç projeler ve insanlığa katkı sunacak projeler olacaktır. Gerçektende kayda değer projelerimiz var şeklinde konuştu.  

Minik Mert´in Büyük İcadı Okulun 4. sınıf öğrencilerinden Mert Delibalta, sergide yer alan çalışmasıyla tüm katılımcılardan takdir aldı. Son dönemde giderek artan şekilde devam eden güvenlik güçlerine yönelik hain saldırılardan etkilenen Delibalta, Çin´den getirdiği malzemelerle başladığı çalışmasının sonunda insansız kara aracı´nı üretti. Yola döşenen patlayıcıların önceden tespit edilmesini sağlayacak aracı icat eden Delibalta, çalışmasıyla ilgili şunları söyledi: Bu projenin malzemelerini Çin´den getirerek başladık bu işe. Sonra prototipleme kartının çip kodunu yazdım.

Kodu yazdıktan sonra amacını düşünmeye başladım. Sonra amaç olarak da şunu buldum; bizim askerlerimiz göreve giderken yola bomba döşenmesinden dolayı şehit oluyorlar. Bizde bu oracı daha önceden oralara göndererek bomba olup olmadığına bakabiliriz. Yani askerlerimiz üstünden geçmeden önce patlarsa bomba vardır. Patlamıyorsa bomba yoktur mantığı yani. Bu aracın mesafesi 20 metredir. İki gün süreyle açık kalacak sergide katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri