Skip to main content

Trafikte ceza yazmak çözüm değil

Muş Haber Fotoğrafı

Bölgesel Trafik Değerlendirme Toplantısı için Erzurum a gelen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, yazılan trafik cezalarının caydırıcı olmadığını belirterek, “Feragat eden, affeden devlet olsun ama kural ihlallerinin de takipçisi olun.” dedi 

Bölgesel Trafik Değerlendirme Toplantısı için Erzurum a gelen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, yazılan trafik cezalarının caydırıcı olmadığını belirterek, “Feragat eden, affeden devlet olsun ama kural ihlallerinin de takipçisi olun.” Dedi. Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesi nden 16 ilin trafikten sorumlu müdür yardımcılarının katıldığı 6. Trafik Bölge Değerlendirme Toplantısı Erzurum Palan Otel de gerçekleştirildi. 2 gün süren toplanın kapanış konuşmasını yapan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Trafik Hizmetleri Başkanı Osman Karakuş, trafikte cezadan çok eğitim ve kurallara uymanın etkili olduğunu söyledi. Karakuş, Türkiye de eğitimli, eğitimsiz herkesin trafikte kural ihlali yaptığını ifade etti. Karakuş, son yıllarda karayolları alt yapısında iyileştirme ve denetimlerle trafik kazalarında ölüm oranının düştüğüne dikkat çekti. Trafikte aslolanın ceza yazmak değil, denetim olduğuna vurgu yapan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş, “Trafik denetimlerinde ceza yazmak caydırıcı değil. Amacımız denetimlerde sürücülere ceza yazmak olmamalı. Ekiplerimizi ceza peşinde koşmasın. Denetimlerde uyarıcı, eğitici ve motive edici, nazik üslup en büyük etken.” diye konuştu.

KAZA ORANI VE AB KIYASLAMASI
Karakuş, Avrupa ülkelerinde trafik kaza oranı yüzde 30 iken Türkiye nin de aralarında bulunduğu ülkelerde bu oranın yüzde 70 lere ulaşmasının ise düşündürücü olduğuna değinerek, “Trafik güvenliğinde bizim görevimiz denetim mekanizmasını yerine getirmek. Ülkede herkes, her kurum üzerine düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getirdiği vakit gelişmiş Avrupa ülkelerindeki gibi bizim ülkemizde de trafik kazaları yüzde 30 lara düşer.” dedi. Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk de, yakın bir zamana kadar ülkede meydana gelen ölümlü trafik kazaları sonrasında suçun genelde sürücü hatasına bağlandığını işaret ederek, “Yakın bir geçmişte meydana gelen kazalarda sürücüler suçlanarak, sürücü hatasına bağlı olarak trafik kazalarının meydana geldiğini dile getirilirdi. Ancak görüldü ki bölünmüş yolların hizmete girmesiyle ölümlü, yaralamalı trafik kazaları azaldı. Kimse de kusurun çoğunu sürücülerde bulamaz oldu.” şeklinde konuştu.
  Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…