Trafik düzenlemesi için sürdürülen çalışmaların aksine kentin en işlek yerinde çift şerit park edilen araçlar trafikte curcunaya neden oluyor.  Bir süre önce başlayan trafik düzenleme çalışmalarına sürücüler bir türlü dahil olmadı. Kentin en işlek güzergahlarında çift şeride park edilen araçlar trafikte keşmekeş yaşanmasına neden oluyorlar. Araç sirkülasyonunun bir hayli fazla olduğu İstasyon Caddesinde yaşanan curcuna vatandaşlardan tepki görüyor.

Oto park sıkıntısının yaşandığı kentte araçların ikişer sıra ile park etmesi trafikteki olumsuzluklara vesile oluyor. İlde kayıtlı bulunan yaklaşık 17 bin araç trafikte keşmekeş yaşanmasına neden oluyor. Otoparkın olmamasından dolayı şehir merkezindeki işlek caddelerde gelişigüzel park edilen araçlar trafiği çıkmaza sokarken, araç sayısının artışı çevre kirliliğini de beraberinde getiriyor.

Yaklaşık 17 bin aracın trafikte kayıtlı bulunduğu ilimizde ana ve ara yollarda yaşanan trafik keşmekeşi çözüm bekliyor. Kentin en işlek bölgeleri başta olmak üzere dört bir tarafta yaşanan oto park sıkıntısı özellikle mesai saatlerinde araç sürücülerine zor anlar yaşatıyor. Her geçen gün artan araç sayısı Muş’ta otopark sorununu gözler önüne seriyor. Özellikle mesai saatleri içerisinde İstasyon Caddesinde yaşanan trafik curcunası sürücüleri olduğu kadar vatandaşları da rahatsız etmeye başladı. Bunun yanı sıra sürücülerin ikişer sıralarda araçlarını park etmesi trafiği olumsuz yönde etkilediği gözleniyor.

Araç sayısının artması, oto park sorununun çözümlenmemesi ana nedenler olarak gösterilirken, çevre kirliliği ve gürültüsünün getirdiği olumsuzluklarda yaşamı olumsuz yönde etkileyen unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Trafiğin sebep olacağı çevre etkilerinin başında gürültü ve hava kirliliği gelmektedir. Trafikte araçların kullanımıyla oluşan gürültü genellikle araçların motorlarında, egzozdan ve süspansiyondan kaynaklanan gürültüdür. Trafik gürültüsü motor gücüne, hızına, seyreden taşıtların cinsine, yol eğim derecelerine ve kaplama özelliğine bağlı olarak değişmektedir. İlimizde bulunan 17 bin dolayındaki aracın trafikte seyretmesi yaşanan çevre kirliliği ve gürültüsünü gözler önüne seriyor.

Oluşan trafik gürültüsü insan yaşamıyla içice olması sebebiyle hem çevre açısından hem de insanların sağlığı açısından önemli etkiler yaratmaktadır. Trafiğin olumsuz çevre etkilerinden bir diğeri de çevre kirliliğinin en önemli parametrelerinden biri olan, canlıların içinde yaşadığı ortamı oluşturan hava kirliliğidir. Benzinli ve dizel motorların egzoz gazları hava kirliliğine neden olan kaynakların başında gelmektedir. Açığa çıkan bu emisyonlar nedeniyle çevre kalitesi düşmekte, canlıların sağlığı tehlikeye girmektedir. Ayrıca yoğun trafikten kaynaklanan ve kişiler üzerinde psikolojik ve fizyolojik olarak olumsuz etki yaratacak olan diğer bir faktör de görsel kirliliktir

 Muşun Sesi Gazetesi