Skip to main content

Toklu mezrası suya kavuştu

Muş Haber Fotoğrafı

Yıllardır içme suyu sıkıntısı yaşayan ve bugüne kadar eşek sırtında su taşımak zorunda kalan Toklu Mezrasındaki kadınlar su açılışına gelen protokol üyelerini halay çekerek karşıladı.

Varto ilçesinde 2008 yılı içerisinde yapılan içme suyu çalışmaları kapsamında Toklu Mezrası da suya kavuştu. Eşek sırtında su taşıyarak içme suyu ihtiyaçlarını karşılayan köylü kadınlar protokol üyelerini davul zurna eşliğinde halay çekerek karşılayarak memnuniyetlerini dile getirdiler.

Ayrıca geçen yıl tatile geldiği Toklu mezrasında eşek sırtında su taşıyan ve basın da geniş yer bulan Fransız gelin Emile Bingöl bundan sonra tatillerde su taşıma çilesi yaşamayacak. Toklu mezrasında köylü kadınlar, içme suyu açılışına katılan protokol üyelerini davul-zurna eşliğinde coşku ile karşıladılar.

Muş’un Varto ilçesinin Yurttutan köyüne bağlı Toklu mezrasında yaşayan kadınlar ve genç kızlar içme suyu açılışı için köylerine gelen protokol üyelerini davul-zurna eşliğinde coşku ile karşıladılar.

Muş’un Varto ilçesinde yıllardan beri içme suyu sıkıntısı yaşayan Esenler, Akçatepe, Erdoğan ve Derince köyleri ile Toklu mezrasının şebekeli içme suyu düzenlenen törenle hizmete açıldı. Gurup içme suyu şebekesinin açılışı için Toklu Mezrası’nda düzenlenen törene Muş Valisi Erdoğan Bektaş, Varto Kaymakamı Mehmet yıldız, Ak Parti Muş Milletvekilleri Medeni Yılmaz ve Seracettin Karayağız, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 25 kilometre mesafedeki Boyalı köyünde bulunan kaynaktan alınan su, 640 bin YTL harcama yapılarak beş yerleşim biriminde yaşayan yaklaşık 2 bin nüfusun kullanımına sunulurken, köylü kadınlar büyük bir sevinç yaşadılar. 50 hane ve 541 nüfuslu Toklu mezrasında düzenlenen içme suyu açılış törenine katılan protokol üyelerini davul-zurna eşliğinde karşılayan köylü kadınlar, yıllardan beri yaşadıkları çileden kurtulmanın mutluluğunu yaşadılar.

Düzenlenen törende konuşan Varto Kaymakamı Mehmet Yıldız, içme suyu sıkıntısı üç köy ve bir mezranın içme suyuna kavuşturulduğunu belirterek, özellikle Toklu Mezrası’ndaki kadınların yıllardan beri büyük bir çile yaşadıklarını söyledi. Boyalı köyündeki içme suyu kaynağındaki suyun 25 kilometre mesafeden susuz olan köylere taşıdıklarını ve beş ayrı içme suyu deposu kurduklarını söyleyen Mehmet yıldız, “Toklu mezramız su sıkıntısını en çok yaşayan yerleşim yerimiz olmuştur. Susuzluğun nasıl bir şey olduğunu en iyi buradaki kadınlarımız ve kızlarımız bilir. 21. yüzyılda yaklaşık 3 kilometre mesafeden varsa at ve eşek sırtında, yoksa kadınların, kızların, çocukların sırtında su taşımanın nasıl bir şey olduğunu en iyi bu mezrada yaşayan insanlarımız bilir. Kış mevsiminde soğuktan ötürü 3 kilometre öteki su kaynağına gidemeyip yemek pişirir gibi kazanlar kurup kar eriterek su ihtiyaçlarını karlayan bu köylülerimizin su çilesi artık bitmiştir. Artık bu köyümüze Fransız gelinimizi de rahat rahat misafir edebilirsiniz” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri