Skip to main content

TKDK varto da tanıtım toplantısı yaptı

Muş Haber Fotoğrafı

IPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanı tanıtım faaliyetlerine Varto ilçesi ile devam eden TKDK Muş İl Koordinatörlüğü, uygun harcama tutarı 180 Bin TL ile 18 Milyon TL arasında olan işleme, paketleme ve pazarlama projelerine sağlanacak %50 hibe desteklemeleri ile uygun harcama tutarı 30 Bin TLden 3 Milyon TLye kadar olan et ve süt besiciliğindeki %70e varan hibe destek avantajlarını anlattı.

Varto Kültür Merkezinde düzenlenen IPARD II Beşinci Başvuru Çağrı İlanı tanıtım toplantısına Varto Kaymakamı Erkan Kaçmaz, TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kuzey Can Yılmaz ile ilçe kurum müdürleri, üretici ve çiftçiler katıldı. Katılımın yoğun olduğu program TKDK tanıtım videosunun gösterimiyle başladı. Ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kuzey Can Yılmazın selamlama konuşmasıyla devam eden tanıtım toplantısında katılımcılara seslenen Varto Kaymakamı Erkan Kaçmaz, TKDKnın hibe desteklemelerinden Vartolu üreticilerin yararlanması adına bu çağrı döneminin önemine değindi. Kaymakam Kaçmaz, vatandaşların bu tür desteklemeler ve diğer konularda bilgi almak adına kendilerine her zaman müracaat edebileceklerini sözlerine ekledi. Programda bir konuşma yapan TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan da ilk olarak ilçede hayat bulan yatırımlara değindi. TKDK desteklemeleri ile ilçede Avrupa Birliği standartlarında kurulan işletmelerde modern hayvancılık faaliyetleri yürütüldüğünü ifade eden Turan, bunun yanı sıra konaklama ve yeme içme tesisleri ile ilçede hizmet sektörüne de katkı verildiğini söyledi. Bu çağrı döneminde desteklenecek sektörlere değinen Turan; süt toplama merkezi, soğuk hava deposu, kırmızı et kesimhanesi gibi yatırımlara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. Turan, proje kabullerinin 17 ve 24 Mayıs tarihlerinde sona erecek olması dolayısıyla proje sunmak isteyen vatandaşların çalışmalarına şimdiden başlamaları tavsiyelerinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından TKDK tanıtım ekibi tarafından sunum yapıldı. Sunumda büyük ve küçükbaş et ve süt üretimi ile kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde hibe destek oranlarının %40 ile %70 arasında olduğu ifade edildi. Sadece büyük ölçekli projelerin değil, süt besiciliğinde 10 süt ineği veya 5 süt mandası; et besiciliğinde 30 sığır veya 10 manda kapasiteli projelerin de destekleneceği belirtilen sunumda gerçek kişi ve üretici birlikleri başvurularında 40 yaş altı girişimcilere ek %5 hibe avantajı olduğu vurgulandı. %40 ve %50 hibe destek oranlarına sahip süt işleme, kırmızı et kesimhanesi, soğuk hava deposu, süt toplama merkezi gibi yatırım alanlarına sahip Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması tedbirinde üretici birlikleri ve kooperatiflerin daha yüksek hibe oranından yararlanabilecekleri de dile getirildi.

 

Fırat Demir Haber 49 Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri