Skip to main content

Tesis açılmayı bekliyor

Muş Haber Fotoğrafı

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, önceki yıllarda yapılan ve çürümeye terk edilen Toptan Yaş Sebze ve Meyve Kompleksi’nin bu yıl açılması için çalışacaklarını belirtti.
Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, toptan sebze halinin şehir dışında olması gerektiğini belirterek Toptan Yaş Sebze Ve Meyve Kompleksi’nin bu yıl açılması için girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.
Muş’taki yaş sebze ve meyve toptancılarının kurdukları kooperatif kapsamında yaptırdıkları toptan yaş sebze ve meyve kompleksinin açılması için girişimler başlatılıyor. Sebze halinin atıl halde bekletilmenin doğru olmadığını belirten Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu, milyonluk yatırımın heba edilmemesi gerektiğini ifade etti. Diğer illerde toptan sebze halinin il dışında olduğunu kaydeden Orhan Demirtürkoğlu, Muş’taki sebze halinin de il dışına çıkarılması gerektiğini savundu.
Mevcut sebze halinin perakende satış yeri olması gerektiğini vurgulayan Demirtürkoğlu; “Muş-Bitlis karayolu üzerinde kurulan Toptan Yaş Sebze Ve Meyve Kompleksi yol sorunu nedeniyle çürümeye terk edilmiş. Oraya yaklaşık 3 milyon TL harcama yapılmış. Böyle bir yatırımın heba edilmemesi gerekir. Ayrıca toptan sebze halinin şehir içerisinde olmaması gerekir. Biz Belediye Başkanımız ve Sayın Valimizle gerekli görüşmeleri yapıp orayı faaliyete sokmaya çalışacağız. Orada yol sorunu var. Müşterek bir arsa söz konusu, onu da çözmeyi düşünüyoruz. Eğer bu tesis açılırsa şehir için çok güzel olur. Mevcut sebze hali de perakende satış yeri olarak hizmet verebilir” dedi.
Muş Sınırlı Sorumlu Toptan Yaş Sebze ve Meyve Kooperatifi Başkanı Ersan Kalsın ise, yaklaşık 3 milyon TL harcayarak yaptırdıkları kompleksin yol sorunu sebebiyle kullanılamadığını ve atıl halde çürümeye terk edildiğini belirterek, yetkililerin desteğini beklediklerini söyledi. Muş-Bitlis karayolu üzerinde 16 dönüm arazide 27 ortak tarafından yaptırılan ve içerisinde 45 dükkanın bulunduğu kompleksin yol sorunu sebebiyle atıl halde bekletilmesinin üzücü olduğu kaydeden Ersan Kalsın, şehirleşme ve kalkınmadan bahseden idarecilerden bu sorunu çözmelerini beklediklerini söyledi.
Kullanıma hazır ancak yol sorunu sebebiyle hizmete açılamayan kompleksin Muş için çok acı verici bir durum olduğunu belirten Kalsın, önemli bir eksikliği giderdiklerini ancak yol sorunu yüzünden kompleksin çürümeye terk edildiğini ifade etti. Kalsın, “Muş için önemli bir eksiklik olan yaş sebze ve meyve toptan hali için esnaflar olarak bir araya gelip kendi yerimizi yaptık. Ancak yaptığımız kompleksin ön kısmında yaklaşık bir dönümlük arazi var. Bu arazinin 50’ye yakın varisi olduğu için satışı yapılamıyor ve yol verilmesi söz konusu olamıyor. Biz üzerimize düşeni yaptık ve bundan sonra yetkililerin desteğini bekliyoruz. Şu an hal olarak kullanılan bölge çok küçük olmakla birlikte toptancı ve perakendeciler bir arada bulunmaktadır. Çok sıkıntı yaşanıyor. Ancak yeni hal faaliyete geçerse Muş için çok önemli bir hizmet olur” dedi.
Geçmişte Muş’un çevre illere ve ilçelere yaş sebze ve meyve sattığını ancak şu anda yer problemi sebebiyle bunun mümkün olmadığını söyleyen Kalsın konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anki halin küçük olması sebebiyle ticaret hacminin büyütülmesi mümkün olmuyor. Şayet yeni hal açılırsa Muş için büyük bir gelişme yaşanacak. Muş’ta önemli esnaflar bulunmaktadır. Yani Akdeniz bölgesinden direkt birinci elden, direkt çiftçiden ürün alıp Muş’ta satacak kapasitededir esnaflarımız. Bu sebeple yetkililerden destek bekleyip bize yol açmalarını istiyoruz. Aksi halde çok büyük paralar harcanarak yapılan tesisin çürümeye terk edilmesi vicdanları sızlatır. Yol işini çözmek belediye ve valilik için çok zor bir iş değildir. Şehircilik ve kalkınmadan bahseden her yetkilimizin ve hemşerimizin bu soruna el atmasını ve çözüme kavuşturmasını bekliyoruz.”
 Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri