Skip to main content

Terör saldırılarına tepki

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’taki aşiret temsilcileri, son günlerde güvenlik güçlerinin yanı sıra sivilleri ve siyasileri de hedef alan bölücü terör örgütüne tepki gösterdi.

Sason aşiretinin ileri gelenlerinden Nurul Emin Yamaç yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK’nın bölgede hizmet için siyaset yapanları katletmesini kınadı.

Terör örgütünün kendisinden olmayanları katletmesinin insanlık suçu olduğunu vurgulayan Yamaç, En büyük ırkçılığı yapan PKK terör örgütüdür çünkü bölgede onlar gibi düşünüp hareket etmeyen insanları gözlerinin yaşına bakmadan infaz ediyorlar. dedi.

Yamaç, terör örgütünün yaptıklarının hiç bir dinde ve kitapta yazmadığını dile getirdi. Terör örgütlerinin tümünü lanetlediklerini belirten Yamaç, Bunlar kendilerinden olmayanları katlediyorlar. Biz tüm terör örgütlerini reddediyoruz. Kur’an ırkçılık yapanları reddediyor. İster Yahudi olsun ister Hristiyan olsun bize zarar vermedikçe onlar da bizim gibi insandır. Bütün insanlar bizim kardeşlerimizdir. diye konuştu.

Muş’taki Zazaların ileri gelenlerinden Ferzende Aras da bütün Müslümanların kardeş olduğunu, kardeşin kardeşi öldürmesinin İslam dininde bulunmadığını ifade etti. Bölgede devletle halkın bütünleşmesi gerektiğinin altını çizen Aras, aşiret olarak Türkiye’nin parçalanmasını isteyen terör örgütünü kınadıklarını vurguladı.

Bidri aşiretinin temsilcilerinden Gıyasettin Seçkin ise PKK’nın Kürt halkını temsil etmediğini aktardı. Terör örgütünün ateist, Leninist ve Marksist bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Seçkin, şöyle konuştu: Kürt halkı ise tamamen mütedeyyin ve İslamiyet’e inbisat eden bir halktır. Bu halkın böyle bir örgüte, böyle bir yapıya destek vermesi veya onların bizim temsilcimiz olması mümkün değildir. Bir siyasi partinin görevlisini, il başkanını, ilçe başkanını öldürmek, silahla zoruyla, baskıyla veya devre dışı bırakmak, bu iğrenç bir şey. Kabul edilecek savunulacak bir yanı yoktur. Bu gibi hareketler meşru olan siyasi partilerin görevlilerine karşı kim tarafından gelirse gelsin, toplum olarak tüm Türkiye buna karşı net tavrını koymalı ve lanetlemeli.

Seçkin, toplumun 15 Temmuz darbe girişiminde bilinçlendiğini ve bazı şeylerin farkına vardığını anlattı. Artık bu toplumun yabancı ülkelerin oyununa gelmeyeceğini bildiren Seçkin, Artık bizim kardeşlerimizi bize karşı kışkırtmasınlar. Artık oyunları bitti. Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i tüm İslam alemi artık tek vücuttur. Artık kendi yolunu çizebilir, ayakta durabilir. dedi.

Bekiran aşireti ileri gelenlerinden Turan Süme ise PKK’nın siyasiler ve sivilleri hedef alan saldırılar gerçekleştirmesini şiddetle kınadıklarını belirtti.

Siyasetin silah ve zorbalıkla değil Meclis’te yapılabileceğine aktaran Süme, şunları söyledi: Biz huzur istiyoruz, milletin refahını istiyoruz. AK Parti iktidarı 13 yılda büyük işler yaptı. PKK kullanılıyor, başkalarının maşasıdır. Bu millete zarardan başka hiçbir şey vermedi. İktidar partisinin teşkilatlarına ve yöneticilerine saldırmakla sözde ülkeyi karıştırmak istiyorlar ama bizim ülkemiz bu oyunlara gelmez. Bunlar istedikleri kadar uğraşsınlar artık bitecekler. Birinin haklarını savunuyorsan onu öldürerek haklarını savunamazsın. Siyasi ve demokratik yollarla bu sorunu çözmemiz lazım. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bu bayrağın altında yaşıyoruz. Bir siyasetçinin çocuklarının gözleri önünde katledilmesine bir vatandaş olarak sessiz kalamayız.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri