Milletvekilliği seçimlerinin bitmesi ile birlikte tatile çıkan vatandaşların sayısındaki artış, Muş Belediyesi Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde yoğunluk yaşanmasına sebep oluyor.

22 Temmuz 2007 milletvekilliği seçimlerinin yaz mevsimine denk gelmesi sebebiyle tatile çıkmayarak seçimleri bekleyen vatandaşlar, oylarını kullandıktan sonra tatile çıkmaya başladılar. Seçimlerin ardından otobüs ve uçak seferlerindeki doluluk oranının yüzde 100 olduğu bildirilirken, önceden yer ayırmayan vatandaşların yer bulamadığı belirtildi. Batı illerinde yaşayan yakınlarının yanına ve güney illerine tatil için giden vatandaşların yanı sıra batı illerinden memleketlerindeki yakınları ile birlikte tatillerine geçirmek için Muş’a gelen vatandaşlar, şehirler arası otobüs terminalinde yoğunluk yaşanmasına sebep oluyor.

Muş Yolu Otobüs Firması yetkilisi Erhan Kaştaş, seçimin bitmesinin ardından otobüslerdeki doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını ve ek seferler düzenlemeye başladıklarını söyledi. Muş’tan günlük olarak ortalama 20 otobüsün batı illerine gittiğini ve aynı miktarda otobüsün batı illerinden Muş’a geldiğini kaydeden Erhan Kaştaş, tüm otobüslerin tamamıyla dolu olduğunu söyledi. Vatandaşların yer bulmakta sıkıntı yaşadığını ve kendilerinin de vatandaşa yardımcı olmak için imkanlar dahilinde ek seferler düzenlediklerini söyleyen Kaştaş, “Vatandaşların büyük çoğunluğu seçimden önce yer ayırmıştı. Ancak önceden yer ayırmayan vatandaşlar şu anda yer bulmakta zorlanıyorlar. Seçimin bitmesi ile birlikte vatandaşlar tatale gitmeye başlayınca yoğunluk arttı. Bu yıl seçiminde buna etkisi oldu. Çünkü seçim için bekleyen vatandaşlar seçimlerin bitmesi ile birlikte seyahat etmek isteyince yoğunluk yaşanıyor” dedi.

Muş’tan güney illerine tatil için yola çıktığını söyleyen Asım Söylemez isimli vatandaş ta, “Seçim sebebiyle bugüne kadar Muş’tan çıkmadım. Seçim bitince tatile gidiyorum. Seçimde bir vatandaş olarak üzerime düşeni yapmak için, oyumu kullanmak için bekledim ve seçimin bitmesinin ardından tatile çıkıyorum. Ancak yer bulmakta zorluk çektim. Bütün otobüs firmalarında otobüsler dolu” şeklinde konuştu. NULL