Üçevler, Alaniçi, Arıköy, Kayalısu ve Cevizlidere köylerinden karlı dağları aşarak okullarına gelen öğrenciler, 6 saatlik zorlu bir yürüyüşten sonra ders başı yapabildi.

Karakışın hüküm sürdüğü Muş’ta yarıyıl tatili için köylerine giden öğrenciler, yolların kapalı olması nedeniyle tatil bitimi okullarına dönemedi. Kar yağışının durmasının ardından yolların ulaşıma açılmasını bekleyen öğrenciler, il özel idare ekiplerinin yol açım çalışması yapmaması üzerine köylerinden yaya olarak yola çıktı. Kentin güneyindeki dağlık arazide kurulu bulunan Üçevler, Alaniçi, Arıköy, Kayalısu ve Cevizlidere köylerinden babaları veya ağabeyileriyle yola çıkan öğrenciler, 6 saatlik bir yorucu yolculuğun ardından Muş- Kulp karayolunda bekleyen minibüslere ulaştı. Alaniçi Köy Muhtarı Yusuf Özdemir, il özel idaresine bilgi vermelerine rağmen yolların açılmadığını belirterek, “Çocuklarla birlikte saat 06.00’da yola çıktık. Ellerimizde tüfeklerle çocukları Kulp yolunda bekleyen minibüslere ulaştırdık” dedi.

Arıköy’den çocuğuyla birlikte yola çıkan Fesih Salkım, “Bir aydır yolumuz kapalı. Kimse arayıp sormayınca, çocuklarımızı kendi imkanlarımızla şehir merkezine götürüyoruz” diye konuştu.

TELAFİ EĞİTİMİ İSTEDİLER

Kent merkezinde Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu’nda eğitim gören Büşra Özkan, yaklaşık bir aydan beri köyde kaldığını belirtti. Okulların açılmasına rağmen, yolları açılmadığı için ders başı yapamadıklarını anlatan Büşra Özkan, köylerinden yaya olarak zorlu bir yolculuk yaptıklarını söyledi. Okula bir hafta geç katılacaklarını kaydeden Aksaray Anadolu Lisesi öğrencisi Ahmet Özdemir de, telafi eğitimi verilmesini istedi.

 Doğan Haber Ajansı