Erzurum Arkeoloji Müzesi 2009’da 53 tarihi eser satın aldı. Erzurum Arkeoloji Müze Müdürü Mustafa Erkmen, kaçakçılıkla mücadele kapsamında tarihi eser satın aldıklarını açıkladı.

Erkmen, bu amaçla geçen yıl çeşitli dönemlere ait 16 sikke, 3 tane etnografik eser (tabak, çanak, bilezik) ile 34 tane arkeolojik eser satın alımı yaptıklarını söyledi. Erkmen, tarihi eserleri piyasa değeri üzerinden sahiplerinden aldıklarını ifade etti. Her geçen yıl arkeolojik müzelere satılan eser sayısında artış yaşandığını anlatan Müze Müdürü Erkmen, bunun da sevindirici olduğunu kaydetti. Kaçak ya da izinli kazı yapanlardan veya başka türlü eline tarihi eser geçen kişilerden gerçek değeri karşılığında tarihi eserleri satın aldıklarına vurgu yapan Erkmen, “Geçen yıl 53 tane eseri müzemize kazandırdık. Tarihi eserlerimizin yurt dışına kaçırılmasının önüne geçebilmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayı ile sınırsız sayıda eseri satın alma hakkına sahibiz. Geçmiş yıllara göre müzemize satılan eser sayısında yüzde 15 oranında bir artış yaşandı.” dedi.

JANDARMA VE POLİS ZORUYLA 133 ESERİ GERİ ALDIK
Kaçak define avcıları ile mücadelenin kolluk güçleri tarafından sıkı bir şekilde yapıldığını da dile getiren Erzurum Arkeoloji Müze Müdürü Mustafa Erkmen, geçen yıl kaçak kazı sonucu yakalanan 133 tarihi eserin mahkeme kararıyla müzeye bırakıldığını anlattı. Müzelere tarihi eser hibe oranının yok denecek kadar az olduğunu da sözlerine ekleyen Erkmen şöyle dedi: “Geçen yıl müzemize 192 tarihi eseri kazandırdık. Bunların çoğu kaçak kazılarda ele geçirilen sikke ve diğer arkeolojik materyaller. Sadece bir tane vatandaşımız elindeki bir tarihi eseri müzemize hibe etti. Polis ve jandarmanın yaptığı denetim ve operasyonlarda ele geçirdiği tarihi eserler de mahkeme yoluyla envanterimize kaydedildi.” Muş`un Sesi Gazetesi