Skip to main content

Esnaflar mağdur

Muş Haber Fotoğrafı

Valilik İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından projesi hazırlanan Türbe İş Merkezi’nin inşa edileceği yerde hala faaliyet gösteren esnaflar projenin uygulanmasını istemiyor.

Bin 500 metrekare alana kurulacak olan iş merkezinin uygun bir proje olmadığını iddia eden esnaflar arsanın kendilerine satılmasını istiyor. Mağduriyetlerini her platformda dile getireceklerini kaydeden esnaflar gerekirse Cumhurbaşkanına, Başbakana ve muhalefet parti genel başkanlarına giderek sorunlarına çare arayacaklarını ifade ettiler.

TİM’in inşa edileceği yerde çeşitli meslek grubu olarak faaliyet gösteren esnaflar ortak basın açıklaması yaparak mağdur olduklarını dile getirdiler. Bugüne kadar kira bedellerini aksatmadıklarını da vurgulayan esnaflar, üç tarafı yol olan arsa üzerinde inşa edilecek olan projenin de uygun olmadığını ileri sürdüler.

Ortak basın açıklaması yapan esnaflar, “Bizler 2. Hal civarı esnafları olarak uzun zamandan beri bu iş yerimizde kiralarımızı hiç aksatmadan ödeyerek oturan değişik iş dalında faaliyet gösteren esnaflar olarak faaliyet göstermekteyiz. Tek gayemiz amacımız çoluk çocuğumuzun kimseye muhtaç olarak yaşamaması için çaba sarf etmektir. 2008 yılında gelen aşırı %100 kira zammına itiraz ettiğimizde sayın valimiz o zaman sizlere satayım dedi. Bizlerde kabul ettik. Orda bulunan o eski yapının kalkması içinde yıkıp yeniden yapmamızı söyledi. Bize sunduğu teklifte (1.058.000) muhammen bedelle satışa sundu. O zamanki ekonomik şartlarıyla bu teklifi görüştük ama hemen yıkıp yapmak için ise kaynak bulamadık ve sonraki gelişmelerde burada TİM İş Merkezi adı altında iş merkezinin projesinin yapıldığını ve sayın valimiz bu projeyi bize anlatımında ise bu projenin bizlere uygun olmadığını şimdiye kadar yapılan bütün pasajların sadece bir katının iş yapıldığını bu projenin ise kapalı bir kutu olduğunu buranın ise 3 tarafı yol olan bir yerin bu projeye uygun olmadığını bizlere iş dalımıza uygun olmadığını söyledik” dediler.

Esnaflar basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler, “Geçen yılda yaptığımız ekonomik durumla ilgili bir hatadan dolayı iş yerimiz kayıp etmek istemiyoruz. Anayasaların değiştiği afların olduğu sayın başkanımızın esnaflara yardımcı olduğu günümüzde suç işlemeden cezalandırılıyoruz. Bayındırlık birim fiyatı üzerinden talibiz %50 sinde peşin ödemeye taahhüt ediyor ve borcumuz bittiğinde ise hemen yıkıp çok modern görünümüne sahip iş yerini yapmayı da taahhüt ediyoruz. Günümüzde devletimizin her şeyi özelleştirdiği bir zamanda Özel İdare’nin böyle bir girişimde bulunmasına anlam veremiyoruz. Mağdur olmamız durumunda Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Muhalefet Parti Genel Başkanlarıyla da görüşmeyi düşünüyoruz. Çünkü mağduruz. Mağduriyetimizin giderilmesini Sayın Valimizden istirham ediyoruz”. Muş`un Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…