Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, küresel ısınmaya bağlı olarak Türkiye genelinde kuraklık yaşandığını ve Muş’ta da vatandaşların suyu tasarruflu kullanması gerektiğini söyledi.

İçme suyu tüketimi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, “Küresel ısınmanın tüm olumsuzluklarını yaşadığımız şu günlerde herkese görev düşüyor. Gelecekte sıkıntılı günler yaşanmaması için tasarruf önlemlerinin alınması gerekiyor. Ülkemiz genelinde de küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanan kuraklık sebebiyle ileride büyük sıkıntılar yaşanmaması için suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerekmektedir. Yani Muş’ta şu anda içme suyu ile ilgili olarak bir sıkıntımız yok. Ancak içme suyumuzun var olması bunu israflıca kullanmamızı ve israf etmemizi gerektirmediği gibi, hayatın kaynağı olan su sadece küresel ısınmayla değil, bilinçsiz tüketimin etkisi ile de hızla azalmaktadır. Ülkemiz sanılanın aksine su zengini değil su azlığı yaşayan bir ülke olması sebebiyle gelecek kuşaklara sağlıklı ve yeterli su bırakılabilmek için kaynaklarımızı çok iyi koruyup akılcı kullanmamız gerekmektedir” diye konuştu.

Evlerde musluklardan akan suyun öyle zahmetsiz bir şekilde gelmediğini savunan Dede, “İçme suları musluğu açmak kadar kolay gelmiyor. Bu sebeple içme suyunu tarla sulamada veya dükkanların önünü sulamada israf etmenin hiçbir anlamı yoktur. Vatandaşlarımız bu konuda duyarlı olmalıdırlar. Vatandaşımız şimdi tarla sulamak bir yana bir iki bidon su yerine saatlerce iş yerinin önünün sulayarak suyumuzu, milli kaynağımızı sarf ediyor. Vatandaşlarımızın duyarlı olması gerekir” şeklinde konuştu.
 Topkan Haber Ajansı