Skip to main content

Sütlücelilerin tünel isyanı

Muş Haber Fotoğrafı

  Devlet Demir Yolları tarafından Sütlüce Köyü´ne yapılan alt geçit, ilk yapıldığı haliyle kullanılmaya devam ediyor. Köyün il merkeziyle bağlantısını sağlayan alt geçidin dar olması nedeniyle meydana gelen trafik kazalarının yanı sıra yaya geçişinin büyük zorlukla yapılması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Yangın gibi aciliyet gerektiren durumlarda itfaiye araçlarının köye gelmekte zorlandığını belirten vatandaşlar, bu gibi durumların yaşanmaması için tünelde çalışma yapılmasını talep ettiler.

Alt geçidi çoğu zaman çocukların da kullandığını belirten vatandaşlar, her defasında bir kaza meydana geleceği korkusu yaşadıklarını vurguladılar. Yaz mevsiminde ise geçitten gelen tozun evlerine kadar girdiğini belirten köy sakinlerinden Fahrettin Kaya: Devlet Demir Yollarının yapılmasıyla birlikte bu tünel yapılmıştır. Biz geçidin yolun sağ tarafında yapılmasını istiyoruz. Köyümüz bu konuda birçok sıkıntı yaşıyor. En ufak bir örnek verirsek bu geçitten sonra çıkan toz ve dumanlar evimizin içlerine kadar geliyor. Bu tünelden iki araba aynı anda geçemiyor. Tünel hem dar hem de yayaların geçerken kazadan dolayı çekiniyor.

Bu büyük bir sorundur. Hiçbir şey dahi yapılmasa da en azında bir ışıklandırma yapılabilir şeklinde konuştu.   Günde yaklaşık olarak 100 ün üzerinde araç geçiyor Tünelin yaya ve araç trafiğinde çok sık kullanılan bir güzergâh olduğunu belirten Kadri Yonat ise 150 metre uzunluğa sahip tünelin özellikle kış mevsiminde büyük sorun yarattığına dikkat çekti. Yonat konuşmasında: Kışın bu tünelin içi tamamen buz oluyor. Tünelin karanlık ve tek bir aracın geçme şansı olması büyük ölçüde yayalara sorun oluyor.

Araç geçtiği zaman çarpma korkusu yaşıyoruz. Merkeze gitmek için hepimiz burayı kullanıyoruz. Günde yaklaşık olarak 100 ün üzerinde araç geçiyor. Buranın ışıklandırılması, yada bir başka çalışma ile düzeltilmelidir.

Bu konuda çok büyük zorluklar yaşıyoruz ifadelerine yer verdi.   İtfaiye buradan nasıl geçecek! Köy sakinleri Hüseyin Aykut ve Özcan Yonat ise al geçidin yarattığı farklı bir sorunu dile getirdiler. Köyde meydana gelen bir yangın durumunda itfaiyenin köye ulaşmasının çok güç olduğunu belirten Aykut ve Yonat: Köyde olası bir yangın meydana geldiğinde itfaiye buradan nasıl geçecek. Yıllardır biz bu sorunları yaşıyoruz. Ve kimse bunu dile getirmiyor. Bu sorun köyümüze tamamen mal edilmiştir. Biz bu sorunun ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

Bir yangın kısa sürede tutuştu mu itfaiye buraya ulaşamaz. Ya da gelene kadar kül olur. Biz bu acil durumlarında göz önünde bulundurulmasını istiyoruz sözleriyle sorunlarını dile getirdiler. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri