Skip to main content

Sosyal kalkınma büyük ses getirdi

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Üniversitesi´nin ev sahipliğinde düzenlenen ve MŞÜ, Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından ortaklaşa düzenlenen Sosyal Kalkınma´ temalı DAP Bölgesi Üniversiteler Birliği ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı  sona erdi.  

3 gün süren konferansta Muş´un ve bölgenin kalkınmasına yönelik; eğitimden turizme hayvancılıktan tarıma birçok konu hakkında çözüm önerileri taşıyan bildiriler sunuldu.  Konferansın ilk gününde ikisi Muş özel oturumu olmak üzere on iki oturum gerçekleşirken ikinci gününde ise 22 oturum ve iki söyleşi gerçekleştirildi.

2. günün sonunda tüm katılımcıların ve personelimizin katıldığı, kültürel etkinliklerin ağırlıkta olduğu bir gala gecesi düzenlendi. Konferansın üçüncü gününde ise ilimizi de kapsayan Muş- Tatvan- Ahlat gezisi gerçekleştirildi. Gezide Selçuklu mimarisinin en önemli örneklerinin bulunduğu Ahlat ilçesinde birçok tarihi eser ve mekan gezilirken ilimizde Tarihi Murat Köprüsü, Bitlis´te ise El-Aman Kervansarayı katılımcıların ilgi gösterdiği diğer tarihi eserler arasında yer aldı. 

Verimli geçen ve konuşmacıların yanı sıra STK´lardan, akademik-idari personelin ve öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği konferansta, katılımcılar duydukları memnuniyeti dile getirirken, Vali Seddar Yavuz,  AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek,  Belediye Başkanı Feyat Asya ve Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat´ın katıldığı Muş´un sorunlarının tartışıldığı özel oturumda ise ilimizde yapılan yatırımların ele alınması ve çözüm önerilerinin geliştirilerek gündeme alınması ilimizde ve STK´larda takdirle karşılandı. Hedefler Tam Olarak Gerçekleşecek´ Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, MŞÜ´nün düzenlemiş olduğu ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansının bölge yönetimleri ve bölge üniversiteleri başta olmak üzere Türkiye´nin her yerinde büyük ses getirdiğini dile getirerek, konferansın amacına fazlasıyla ulaştığını ve yapılan planlamaların uygulamaya geçmesiyle de istenilen hedeflerin tam olarak gerçekleşeceğini kaydetti.

Rektör Prof. Dr. Polat, ayrıca tüm katılımcılara, özellikle de akademik-idari personel ve öğrencilere teşekkürlerini ileterek diğer etkinlik ve faaliyetlerde de beraber olmayı umduklarını aktardı. ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Ahlat gezisi ile sona erdi.

MŞÜ´nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen ÜNİDAP Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı, üçüncü gününde yapılan Muş-Tatvan-Ahlat Gezisi ile son buldu. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Necip Yardım´ın yanı sıra misafir ve personellerden oluşan 70 kişilik gezi grubu, ilk olarak ilimizde bulunan Tarihi Murat Köprüsü´nü ziyaret etti.

Tatvan üzerinden Bitlis´in Ahlat İlçesine ulaşan gezi grubu, Bitlis´te bulunan El-Aman Hanı Kervansarayı, Ahlat´ta bulunan başta Selçuklu Mezarları olmak üzere Harabe Şehir, kümbetler ve birçok tarihi mekanı gezerek Ahlat´ın tarihi hakkında, ÜNİDAP konferansının birinci gününde Doğu Anadolu´nun Tarihi Mirasının Bölge Turizmine Katkısı: Ahlat Şehri Örneği başlıklı sunum yapan Doç. Dr. Fatih Erkoçoğlu´ndan bilgiler aldı. Rektör Prof. Dr. Polat´ın da eşlik ettiği öğle yemeğinin ardından ilçe merkezinde alışveriş yapan gezi grubu, burada Ahlat´a has Ahlat Bastonu´ aldılar.  Konferans ve sonrasında gerçekleştirilen geziden dolayı memnuniyetlerini ve teşekkürlerini dile getiren misafirler, Muş´tan ayrıldılar. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri