Skip to main content

Sosyal Hizmetlerde kalan 3bin çocuk ailesine kavuştu

Muş Haber Fotoğrafı

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) tarafından başlatılan “Aileye dönüş ve aile yanında destek projesi” kapsamında yaklaşık 3 bin çocuk ailesinin yanına döndü. Proje kapsamında aileye döndürülmesi planlanan 12 bin çocukla ilgili çalışmaların ise 2009 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor. Üç yılda projeye 156 milyon 735 bin 800 YTL harcandı. 2009 yılında ise projeye 53 milyon 560 bin YTL ödenek ayrıldı.
Maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuklarını sosyal hizmetlere bırakan ailelerin imdadına SHÇEK yetişti. 2005 yılında başlatılan “Aileye dönüş ve aile yanında destek projesi” sayesinde çocukların öz ailesinin yanına dönmesi için imkan oluşturuluyor. Proje kapsamında çocuklar için ailelere yapılan ödemeler Ayni ve Nakdi Yardım Yönetmeliği çerçevesinde yürütülüyor.

Sosyal hizmetlerde bakılan çocuklar için tespit, inceleme ve değerlendirme çalışmaları, SHÇEK, İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlükleri tarafından koordine ediliyor. İl ve İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, çocuklarının korunma altına alınması için başvuruda bulunan ailelerin, bu isteminin ekonomik yoksunluktan kaynaklandığının belirlenmesi durumunda korunma kararı alınmaksızın aileye yönelik Ayni ve Nakdi Yardım hizmetleri ile diğer koruyucu, önleyici, destekleyici ve geliştirici sosyal hizmetleri devreye sokuyor. Çocukların aileler ve yakınları yanında bakımlarının sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Projeye 2005 yılında devlet 15 milyon 980 bin 800 YTL, 2006 yılında 41 milyon YTL, 2007 yılında 48 milyon 255 bin YTL, 2008 yılında ise 51 milyon 500 bin YTL harcadı. 2009 yılında ise bu rakam 53 milyon 560 bin YTL’ye çıkarıldı. “Aileye dönüş ve aile yanında destek projesi” kapsamında SHÇEK’in başlattığı projenin olumlu sonuçları da görülmeye başlandı.

Yapılan çalışmalar sonucu şimdiye kadar 3 bin 326 çocuk ailesinin yanına döndü. En fazla çocuk İstanbul’da evine dönerken; Iğdır’da ise ailesinin yanına dönen çocuk olmadı. Diyarbakır’da 37, Şanlıurfa’da 51, Artvin’de 40, Adana’da 66, Şırnak’ta 2 çocuk evine döndü.

Çocukların en fazla ailesinin yanına döndüğü ilk 10 il ise şöyle: “İstanbul 394, İzmir’de 195, Ankara’da 159, Kayseri 89, Mersin 84, Aydın 82, Muş 80, Balıkesir 77, Aksaray 71, Elazığ 69.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 71’İ EKONOMİK NEDENLERDEN KORUMA ALTINA ALINIYOR

SHÇEK’in yaptığı araştırmada çocukların yüzde 59.6’sının gerekli ortam ve destek sağlandığında öz ebeveynlerinin yanına dönebileceği tespit edildi. “Çocuk koruma sisteminin değerlendirilmesi”ne ilişkin nihai rapora göre yuvalardaki çocukların koruma altına alınmasının ilk sırada gelen nedeni yüzde 71.6 ile ‘ekonomik ve sosyal yoksunluk.’ Terk nedeniyle koruma altına alınmış çocuk oranı ise yüzde 25,6.

Çocuğun esenliğini ya da güvenliğini tehdit eden diğer nedenlerden en az biri daha söz konusu olmaksızın yalnızca ailenin ekonomik ya da sosyal yoksunluğu nedeniyle koruma altına alınan çocukların oranı yüzde 38. Koruma kararının yalnızca ölüm ya da ölümün yanı sıra yalnızca ekonomik sosyal yoksunluk nedeniyle alındığı, ama en az bir ebeveyni sağ olan çocukların oranı ise yüzde 21,6. Bu verilerden hareketle hazırlanan raporda, “Çocukların yüzde 59,6’sının gerekli ortam ve destek sağlandığında öz ebeveynlerinin yanına dönebilecek koşullara sahip olduğu anlaşılmaktadır.” denildi.
 

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri