Skip to main content

Solgun birlik başkanı seçildi

Muş Haber Fotoğrafı

Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, yeni kurdukları birlikle, ihracatı en üst rakamlara çıkarmak için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Seçimlerin ardından Muş’a gelen Şeyhmus Solgun, kentteki bir otelde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda birliğin kuruluş amacıyla ilgili bilgi veren Şeyhmus Solgun, yıllardır kurmayı amaçladıkları birliğin kişiler arasındaki birlikteliği sağlamak açısından önemli olduğunu söyledi. Birliğin kurulması için kapı kapı gezdiğini ifade eden Şeyhmus Solgun; Yıllardır kurmayı amaçladığımız birliğimizin kişiler arasındaki birlikteliğini sağlamak gerçekten güç oldu. Yıllardır kapı kapı, isim isim dolaşarak birliğin kurulması ile faydalarını sıralayarak kazanımlarını paylaştım. Bu günde nasip oldu. Tabii ki geç kalmış bir hizmet. Bundan sonraki süreç ileriye yönelik daha faydalı hizmet ve yaptırımların üreticimizle buluşturulmasına ilişkindir dedi.

İlgili bakanlıklarla aylarca görüşme yaptığını da hatırlatan Solgun sözlerini şöyle sürdürdü;Çok zor şartlar altında, yapılan özel görüşmeler sonucunda belli bir mesafe kaydedebildik. İlgili Bakanlıklarımızla aylar süren görüşmelerimiz oldu. Kooperatif yetkililerimizle defalarca bir araya gelerek oluşumun ve sağlayacaklarının istişareleri sonucunda amacımızın üretici menfaati kanısı görüşüyle sonuçlanan bir başlangıca imza attık. Birlik oluşumumuzda yer alan tüm üyelerin amacı ülkede tütün üreticilerinin daha fazla kazanç elde etmesini sağlamaktır. Bizi destekleyen 66 Bin üreticinin sesine kulak veren ve birliğimizin oluşumu ile ülkeye faydalı hizmetlerde bulunulacağı kanısında olan, emektar, varlığımıza ve yapmayı amaçladığımız çalışmalarımıza inanan, destek veren tüm yetkili mercileri gönülden kutluyor, teşekkürlerimi iletiyorum.

Yılda 80 bin ton tütünün ithal edildiğini ve birlik sayesinde bu ithalatı en aza indirmeyi hedeflediklerini de dile getiren Solgun şunları kaydetti; Birliğimiz sayesinde ülkemize ithal edilen yaklaşık 80 bin ton tütünü en aza indirebilmek, ihracatı en üst rakamlara çıkarmak adına ortak çalışmalarda bulunacağız. İthalatın önüne geçmek için Maliye Bakanlığı’nın Türkiye’de üretimi yapılan tütünlerden imal edilen tütün mamullerinde vergi indirimini sağlaması gerekmektedir. Bunun oluşması için gerekli görüşmelerimizi yapıp taleplerimizi ilgili Bakanlığımıza ileteceğiz. Tütün üretimlerinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca destek kapsamında alınması için çalışmalarımıza başlayacağız. Ve yine bu vesile ile şunu da unutmamak gerek. Tütün ülkemiz hazinesine yıllık 20 Milyar lira gelir sağlayan bir üründür. Egeden, Karadeniz’e, Güneydoğu’dan, Doğu Anadolu’ya uzanan yeni bir bağ kurmanın vermiş olduğu heyecanı kelimelerle anlatmanın güçlüğü ve heyecanı içerisindeyiz. Emeklerimiz hepimizin kazanabilmesi için ter olup aktıkça hepimiz kazanacağız. Daha fazla üretim yaparak, ithalat rakamlarını azaltarak, üreticilere daha fazla kazanç sağlayacak anlaşmalarla geçimlerine katkıda bulunacağız. Yapmayı amaçladığımız bu çalışmalarımızın benzer performansları geçmiş hizmetlerimizde mevcuttur. Bu kez herkesi umutlandıran yeni ve ilk olan kurumsal bir idarenin birliğimizin üst düzey bazda yer alması ile yeni bir hizmet ağı oluşumudur. Bundan da son derece mutluluk duymaktayız.

Başkanlığını Şeyhmus Solgun’un yaptığı Türkiye Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği başkan yardımcılıklarına Denizli İli ve Tüm İlçeleri Tütün Kooperatifi Başkanı ve Kale İlçe Belediye Başkanı Erkan Hayla, Karadeniz Tütün Üreticileri Kooperatifi Başkanı ve Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner seçilirken, Batman Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Turan Keleş, Adıyaman Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Mustafa Bakça, Samsun Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Mehmet Gür ve Tokat Erba Tütün Üreticiler Kooperatifi Başkanı Tamer Nişancı da yönetim kurulu üyeliklerine seçildi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri