Kültür Sanat Edebiyat Dergisi Yeniden Siya, Muşlu şair ve yazarların buluşma noktası olacağı kadar ulusal edebiyatın da bir parçası olma iddiasıyla yayın hayatına başladı.. Muş’ta yayın hayatına başlayan Yeniden Siya, özellikle yerelden ulusala edebiyatın bir soluk borusu olmayı hedefliyor.

Kültür Sanat Edebiyat dergisi olarak Muşlu yazar ve şairlerin bir araya geldiği, ürünlerini paylaştığı bir arena yaratmanın önemli olduğunu vurgulayan Yeniden Siya’nın editörü Özcan Çuyrak, yayın hayatına başlamalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Esas amacımız taşranın unutulmaması gerektiğini haykırmaktır. Fırsat verilirse buralarda yatan cevherlerin neleri başarabileceğini göstermektir. Bu bölgede nice insanımızın dramı var. Yaşananlar, yaşatılanlar var. Tüm bunların sanata ve edebiyata yansıması gerektiğini düşündük.”


Daha önce 2000 ile 2002 yılları arasında altı sayısı çıkan Siya dergisinin devamı niteliğinde yayınlanan derginin editörü Çuyrak, “Siya, Muş’ta bir heyecan yarattı. O dönem emek veren arkadaşlarımız çok güzel işler başardılar.. Dergi bir çok yere, kişiye ulaştı.. Tam yoluna girdi derken istenmeyen nedenlerden ötürü yarım kaldı.. Şimdi biz bu yarım kalmış projeyi, yeniden diyerek ayağa kaldırmak istiyoruz. Heyecanlı ve susamış bir grubumuz var.. Başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

Derginin herkese ve her kesime açık olduğunu vurgulayan Çuyrak, sanata, kültüre ve edebiyata dair her şeyi, estetik kaygılar taşıyarak dergiye taşımaya kararlı olduklarını belirtti.

Derginin güçlü bir yazar ve şair kadrosu olduğu göze çarpıyor. İlk sayıda Feyza Hepçilingirler, Şeyhmus Diken, Arjen Ari, Hasan Güneş, Duygu Güneş, Rıfat Duman gibi kalemler hemen öne çıkıyor..

Kasım Sığınç, Muaz Işık, Veysel Aykaz ve Murat Yıldız’dan oluşan Yayın Kurulunun yanı sıra, Genel Sanat Yönetmenliğini ödüllü Fotoğraf Sanatçısı Adem Sönmez’in yaptığı Yeniden SİYA, önümüzdeki süreçte çokça konuşulacak gibi.. Haber: Emrullah Özbey

 NULL