Girişimci gençler için düzenlenen toplantıya katılımın az olmasına tepki gösteren Başkan Sinecem, gençlerin boş yere vakit kaybettiğini ifade ederek, kendi mesleklerini kurmaları için düzenlenen panel ve seminerlere duyarsız kaldıklarını söyledi

Cumartesi günü Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığında düzenlenen interaktif eğitim toplantısına katılımın az olmasına MTSO Başkanı Şihmus Sinecem büyük bir tepki gösterdi. Muş halkının bu tür toplantı, panel ve seminerlere duyarsız kaldığını kaydeden Sinecem, “devir artık, bilgi, bilim devrimdir. Dedikodudan uzak durup, çağa teknolojiye ayak uydurmak için mücadele etmeliyiz” dedi.
Muş Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya 4 bayan bir erkek girişimcinin katılması MTSO Başkanı Şihmus Sinecem’i çıldırttı. Gençlerin kahve köşelerinde oturarak zamanlarını ziyan ettiğini ifade eden Sinecem, kendi mesleklerini kurmaları, geleceklerine yön vermeleri için düzenlenen toplantılara katılmamalarına bir anlam veremediğini söyledi.

“EKMEK, İŞ YOK DİYE SIZLANMAKTA ÜSTÜMÜZE YOK”
Konu ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şihmus Sinecem, “düzenlenen seminer, panel ve bilgilendirme toplantılarına katılımların az olmasına üzülüyoruz. İnsanlarımızın iş konularında bilgi sahibi olmasını istiyoruz. Devletin imkan ve olanaklarından haberdar olmalarını istiyoruz. Ama insanlarımızın bu duyarsızlığı bizleri de şaşırmıştır. Bugün burada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen ve aynı anda 81 vilayette internet ortamında canlı olarak yayımlanan girişimcilik eğitimine gençlerimizi gelmedi. Gidin şimdi kahvelere bakın tıklım tıklım doludur. Oturdukları yerden de ekmek yok, iş yok diye mırıldanıyorlar. Siz ekmeğinizin, aşınızın peşinde koşuyor musunuz? Mücadele etmesini biliyor musunuz? Hangi insanlarla birlikte hareket ettiniz? Kendinizi nasıl yetiştirirseniz öyle gider. Kahvehanelerde oturdukları halde evlerine ekmek götürecek halde değiller. Ama düzenlenen bilgilendirme toplantılara da katılmıyorlar. Duyarsız davranmaları bizleri gerçekten üzüyor. Her şeye rağmen biz eğitim programlarına, bilgilendirme çalışmalarına devam edeceğiz” dedi.

BİREYSEL DÜŞÜNCE MEMLEKETE ZARARDIR
Kahve köşelerinde oturarak dedikodu yapanların Muş’a zarar verdiğini ifade eden MTSO Başkanı Sinecem, “her zaman bireysel düşündüğümüz için kaybediyoruz. Toplumsal bir düşünceye sahip olmadığımız için Muş bugün Türkiye’nin en son vilayetidir. İşte en bariz örneği Muş Ovası’dır. Türkiye’nin en büyük ovalarından biri olan Muş Ovası’ndan tarım ve hayvancılık alanında yeterli derece faydalanamıyoruz. Tarım ve hayvancılık için şartların çok iyi olduğu Muş’ta sıkıntı yaşanıyor. Bunların ana nedeni bireysel düşünmektir. Artık zaman birlik zamanıdır, kolektif zamanıdır, bilgi zamanıdır. Bazı basın mensupları da kendi çıkarları doğrultusunda hareket ediyor. Onlar kendilerini iyi biliyorlar. Biz istiyoruz ki, onlarda tarafsız, objektif olarak hareket etsinler. Bireysel düşünceler Muş’a zarar veriyor” diye konuştu. Muş`un Sesi Gazetesi