Muş’un Bulanık ve Varto ilçeleri arasında yapımı tamamlanarak su tutmaya başlayan Muş Alparslan 1 Barajı göl alanına giren ve boşaltılan Dokuzpınar, Okçular ve Hoşgeldi köylerinde oluşan göl balıkçılara yaradı. Bölgede daha önce insanlara yaşarken şu anda balıklar yaşıyor.

Alparslan 1 barajı kışın geçimini balıkçılık yaparak sağlamaya çalışan vatandaşların ekmek kapısı haline geldi. Özellikle baraj gölü çevresindeki köylüler sabah saatlerinden başlayarak akşam geç saatlere kadar göl alanında balık tutuklarını belirten köylüler, daha önce burada binlerce insan yaşarken şu anda balıkların meskeni oldu diye konuştular.

Bulanıkta kışın balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Süleyman Çoğan (53), adlı balıkçı Alparslan 1 Barajı’nın su tutmaya başlaması ile birlikte çevre il ve ilçelerden de birçok insanın balık avlamak için göl alanına geldiğini belirtti. Çoğan; “Ben yazın inşaatlarda çalışıyorum. Kışın ise balıkçılık yaparak geçimimi sağlıyorum. Balık avladığımız yerine daha önce Dokuzpınar, Höşgeldi ve Okçular Köyünün yerleşim alanı iken şu ana köy tamamen sulara gömüldü ve büyük bir göl oluşmaya başladı. Bizde sallarlar balık tutuyoruz. Bu alanda daha önce köylüleri yaşarken şu anda biz burada göl üzerinde balık tutuyoruz” dedi.

Arkadaşları ile birlikte gölde günde ortalama 200 kilo balık tutuklarını belirten Süleyman Çağan, “tuttuğumuz balıkların kilosunu 3 TL’den Bulanık ve Malazgirt’e ki esnaflara satıyoruz. Her gün göl suyu yükseliyor ve balıklar suyun önü kapalı olması sebebiyle balıklar göl alanına doğru geliyor bizde ağlarımızı atıyoruz ve balık tutarak geçimimizi sağlayama çalışıyoruz” dedi.

 Muşun Sesi Gazetesi