Yeroluk Köyü’nde düğünlerde havaya mermi atma geleneği sonlandırılarak, mermiye harcanan paralar ile yeni evlenen çiftlere hediye uygulaması başlatıldı. Yeroluk Köyü’nde dünya evine giren Şaizer Toptaş ve Cihan Demir çiftine, köylüler tarafından bir adet inek hediye edildi.

Düğünlerde havaya saçılan mermilerin istenmeyen sonuçlar doğurduğu ve gereksiz bir harcama olduğunu benimseyen Yeroluk köylüleri, mermiye harcadıkları parayı toplayarak aldıkları ineği yeni evlenen çifte düğün hediyesi olarak verdiler. Köy ihtiyar heyeti tarafından alınan karar doğrultusunda mermiye harcayacakları parayı toplayıp yeni evlenen çiftlere hediye alma uygulamasını başlatan köylüler, alınan kararın ardından havaya bir tek kurşun bile atmadılar. Alınan kararı köylerinde düzenlenen ilk düğünde uygulayan köylüler, yakacakları mermi bedelini toplayarak çifte 2 bin 500 YTL değerinde bir inek alıp hediye ettiler. Alınan ineği düğünde yeni evlenen çifte teslim eden Yeroluk Köyü Muhtarı Gıyasettin Demir, çifte mutluluklar diledi.

Kararın yeni alındığını söyleyen ve bu uygulamanın tüm köylüler tarafından benimsendiğini söyleyen vatandaşlar, bundan sonra düğünlerde havaya silah atılmayacağını belirttiler. Geçmişte düğünlerde binlerce mermi yakıldığını anlatan köylüler, alınan karar ile gereksiz bir harcamanın önlendiğini ve yeni evlenen çiftlere ekonomik olarak destek sağlandığını açıkladılar.

Köy ihtiyar heyeti olarak düğünlerde silah atılmasının yasaklandığını anlatan Yeroluk Köyü Muhtarı Gıyasettin Demir, alınan kararı düzenlenen ilk düğünde uyguladıklarını söyledi. Aldıkları kararın herkese örnek olması gerektiğini söyleyen Demir, “Yeni evlenen çifte ekonomik olarak bir destek olsun diye inek alıp hediye ettik. Bölgemizde geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bu karar sayesinde yeni evlenen çiftimizin bir ineği oldu ve ekonomik olarak daha rahatlayacaklardır. Oysa bu uygulama olmasa havaya saçılacak mermiler boşa gidecek ve hiç kimseye bir fayda sağlamayacaktı” şeklinde konuştu.

Damat Cihan Demir ise uygulamadan memnun olduğunu ve hediyeden ötürü tüm köylülere teşekkür ettiğini söyledi. Haber: Mikail Gökarslan

 NULL