İlk olarak Muş Valiliği önünde bulunan Atatürk Büstüne çelenk konulması ile başlayan etkinlikler daha sonra İl Müdürü Nihat Taşdemir’in Muş Valisi Erdoğan Bektaş’ı ziyaret etmesi ile devam etti. 
 
Bu yıl ikinci kez kutlanan ve her yıl 11–15 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Kurumu Haftası etkinlikleri Muş’ta başladı. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nihat Taşdemir Sosyal Güvenlik Reformu hakkında bilgiler verdi. Taşdemir, “Ülkemiz son yıllarda ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda çok önemli değişim süreçlerinden geçmektedir. Söz konusu değişim sürecinin bir yanında yasal düzenlemeler, diğer yanında teknoloji kullanımının yaygınlaşması ve altyapı dönüşümleri yer almaktadır.
Değişim ve dönüşüm süreçlerinin her yönüyle yoğun olarak yaşandığı alanların başında toplumun tüm kesimlerinin hayatını yakından ilgilendiren sosyal güvenlik konusu gelmektedir. Dört temel bileşenden oluşan sosyal güvenlik reformuyla yasal, kurumsal ve hizmet sunumu alanlarında çok yönlü ve boyutlu düzenlemeler yapılmıştır. Uzun çalışmalar sonucu gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformunun temel karakteristiği ve önceliği hiç kuşkusuz “tek çatı” vurgusudur. Bu öncelik ve vurgu sonucu oluşan yeni yapı ile sosyal güvenlik mevzuatında eşit hak ve yükümlülük içeren yasal düzenlemeler yapılmıştır. Sağlık ve sigortacılık alanında eşit, adil ve kolay erişilebilir, hızlı ve kesintisiz bir hizmet sunumu gerçekleştirmek amacıyla da Sosyal Güvenlik Kurumu oluşturulmuştur. Kurum teşkilatlanmasını ve sosyal güvenlik reformunun hayata geçirilmesini önemli ölçüde tamamlamıştır. Hiçbir alanda değişim ve dönüşümün tamamlanmasından ve kesin bir sonuca ulaşmasından söz edilemez. Yaşam sürdüğü sürece değişim ve dönüşüm de, yeni bir şekil ve hal alarak devam edecektir. Hayatın her aşamasıyla çok yakın ilgisi bulunan ve ülke nüfusunun tamamını ilgilendiren, birçok yönü ve boyutu bulunan sosyal güvenlik alanındaki değişim de devam edecektir. Kurumsal “tek çatı” altında ikincisini kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftası’nın İlimizin ve ülkemizin tüm kesimleri için kutlu olmasını, yapılan etkinliklerin sosyal güvenlik bilinci ve anlayışının yaygınlaşması ve bu alanda yaşadığımız sorunlara ortak akıl ve anlayışla çözüm bulunması yolunda katkı sağlamasını dilerim” dedi. Taşdemir açıklamasının ardından Muş valisi Erdoğan Bektaş’ı makamında ziyaret ederek Vali Bektaş’ın Sosyal Güvenlik Haftasını kutlayıp, çiçek takdim etti. Muş Ovası Gazetesi