Skip to main content

Servis şoförlerine eğitim verildi

Muş Haber Fotoğrafı

  Taşımalı eğitim işi yapan firmalarda görevli araç şoförlerine, Muş Öğretmenevi Toplantı Salonu´nda eğitim verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Alay Komutanlığı Jandarma Trafik Birimi ortaklığıyla düzenlenen eğitim İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan başkanlığında düzenlendi.

Eğitime; Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ve İl Jandarma Alay Komutanlığı Jandarma Trafik yetkilileri ile servis şoförleri katıldı. Şoförlere trafik kanun ve uygulamaları konularında bilgilendirmenin yapıldığı eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, eğitimlerin Milli Eğitim Bakanlığı, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 19/01/2015 tarih ve 581027 sayılı yazıları gereği ve taşımalı eğitim hizmetleri yönetmeliği gereği düzenlendiğini belirtti. Arslan konuşmasında: Bakanlığımızın talimatı ile siz kıymetli sürücülerimize bu eğitimi düzenledik. Siz şoförlerde eğitimin bir parçasısınız, çocukların zamanında okula yetiştirilmesi, araç içindeki hal ve hareketlerimiz, kurallara uymamız öğrenciler üzerinde olumlu veya olumsuz etkiler yapmaktadır. Bundan dolayı siz kıymetli şoförler arkadaşlar zamana uymak, kurallara uymak, araç içindeki davranışlarınıza dikkat etmelisiniz. Gelişi güzel müzik çalmayıp, sigara içmemeniz gibi konularda hassas olmalısınız ifadelerini kullandı.  

Eğitimin İçeriği Taşımalı eğitim servis şoförlerine verilen bir günlük eğitimde şu konularda bilgilendirmeler yapıldı: Karayolları trafik kanunu, okul servis araçları hizmet yönetmenliği,  karayolları trafik yönetmenliği hükümlerindeki öğrenci taşıma uygulaması ile ilgili hususların açıklanması, trafik işaretleri ve kuralları, seyir esnasında uyulması gereken kurallar, durma ve duraklamalarda dikkat edilecek kurallar, aşırı hız, yakın takip, şerit izleme, geçiş kolaylığı sağlama vb. durumlarda oluşabilecek sonuçlar, öğrenci, kursiyer ve velilerin araca iniş ve binişlerinde dikkat edilmesi gereken kurallar, özel eğitim öğrenci, kursiyer ve velilerin taşınması esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar, olası kaza sonrasında yapılması gerekenler vb. (bu bölümde yer alan konular uygulamalı eğitim yoluyla da anlatılabilir), Milli Eğitim Bakanlığı taşıma yoluyla eğitime erişim yönetmeliği, öğrenci taşıma uygulamaları sözleşme esasları, taşıma güzergâhları, öğrenci taşıma uygulamaları kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğü, Okul Müdürlüğü, araç sürücüsü ve rehber personelin yükümlülükleri, yaş grupları ve engel grupları itibariyle öğrenci, kursiyer ve veli davranış modelleri (rehber öğretmen tarafından verilecektir), etkili iletişim yöntemleri, araç şoförlerinin ve rehber personelin öğrenci, kursiyer ve veliye yaklaşımı, (rehber öğretmen tarafından verilecektir.) araç şoförünün olumsuz örnek oluşturulacak davranış modelleri (kılık kıyafet, araç içerisinde yüksük sesle konuşma, cep telefonu ile konuşma, yüksek sesle müzik dinleme, sigara, alkol vb. kullanımı). 

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri