Muş’ta, şehirlerarası otobüslerde seyahat eden vatandaşların beraberlerinde fazla bagaj taşımaları otobüs firmalarını zor durumda bırakıyor. Yaz tatilinin bitmesi sebebiyle Muş’a tatil için gelen vatandaşların beraberlerinde götürdükleri gıda maddeleri ve batıda yaşayan Muşlulara gönderilen gıda maddeleri otobüs işletmecilerine zor anlar yaşatıyor.

Her yıl sonbahar mevsiminde batıda yaşayan vatandaşların memleketlerinden kışlık gıda götürmeleri sebebi ile yolcu otobüsleri adeta kamyon gibi kullanılıyor. Şehirlerarası otobüs terminalinde yaşanan yoğunluğun yanı sıra torbalar dolusu eşyaları, seyahat ettikleri otobüslerin bagajlarında taşıyan vatandaşlar, adeta tehlikeye davetiye çıkarıyorlar. Bagajların yerleştirilmesi için uzun uğraşların verildiği şehirlerarası otobüs terminalinde, yolcular ve sürücüler arasında bagaj tartışmaları yaşanırken, araç seferlerinde bazen gecikmeler yaşanıyor.

Muş Yolu Otobüs Firması’nda şoför olan Mülazım Nugay, her yıl yaz mevsiminin ardından bagajlarda büyük sıkıntıların yaşandığını belirterek, 5 ton bagaj ile sefer yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Aracın oldukça ağır olması sebebi ile fren tutmasının güçleştiğini belirten Mülazım Nugay “Sonbahar mevsiminde, hatta yılbaşına kadar bagaj sıkıntısı hat safhada oluyor. Batıda yaşayan vatandaşlar memleketlerinde kışlık gıda malzemesi götürüyor. Özellikle Bursa, İstanbul ve İzmir seferlerinde bagajlar kapasitesinin iki katı yükle doluyor. Yolcunun eşyalarını almadığımız zaman biletini iptal ettiriyor. Bizde ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Normalde lastiklerin ömrü bir yıl iken, aşırı yükten dolayı altı ayda bir lastik değiştirmek zorunda kalıyoruz” dedi. NULL